Asystent międzykulturowy to praca 24 godziny na dobę

i

Autor: pexels.com Edukacja dzieci z różnych kultur w Polsce to coraz większy problem wobec braku specjalistów w tym zakresie.

Asystent międzykulturowy to praca 24 godziny na dobę

2021-12-13 15:31

Pomoc językowa, kulturowa, prawna, organizacyjna a także walka z dyskryminacją. To tylko kilka funkcji jakie pełnią krakowscy asystenci międzykulturowi. Projekt mający na celu ułatwienie szkolnego życia w Polsce dzieciom z rodzin imigranckich ruszył w tym roku po raz drugi. Uczestniczki przyznają otwarcie, że zapotrzebowanie na takie osoby jest ogromne i cały czas rośnie.

Pełnią rolę, którą do końca trudno zdefiniować. Kraków po raz drugi w tym roku wystartował z projektem Akademii Asystentów Międzykulturowych. Chodzi o pracownice i pracowników oświaty, którzy pomagają rodzinom, a zwłaszcza uczniom i uczennicom zagranicznym przystosować się do życia i nauki w Polsce. Asystenci, jak mówi koordynatorka projektu Urszula Majcher-Legawiec, pracują z całą społecznością szkolną.

Tę społeczność tworzą uczniowie migrujący, uczniowie przyjmujący, nauczyciele szkoły, inni pracownicy szkoły, każda osoba dorosła, która spotyka się z dzieckiem nie mówiącym po polsku lub słabo mówiącym po polsku i rodzice dzieci przyjmujących oraz rodzice dzieci migrujących - tłumaczy.

Jedną z krakowskich asystentek międzykulturowych jest Swietlana Sejczewska, która pracuje z rodzinami rosyjskimi, ukraińskimi i białoruskimi. Opiekuje się grupą 22 dzieci.

Pracujemy z rodzicami soboty, niedziele, późne popołudnia, kiedy na przykład nie mogą się zalogować do Librusa a nagle pojawiają się tam ważne informacje. Jesteśmy opieką dwudziestoczterogodzinną nieraz - mówi.

W całym Krakowie asystentów międzykulturowych jest 35. Przyznają, że jednym z problemów jest też dyskryminacja jakiej doświadczają dzieci migrantów ze strony dzieci w klasach 4-6 szkół podstawowych. Dodają, że uprzedzenia dzieci w tym wieku często wynikają z uprzedzeń rodziców, bo dzieci w młodszym wieku są dużo bardziej otwarte oraz akceptujące wobec ich zagranicznych kolegów i koleżanek.

Projekt powstał we współpracy z Fundacją Wspierania Kultury i Języka Polskiego imienia Mikołaja Reja.

Szczegóły projektu poznał nasz reporter Kuba Paduch:
Chcą wesprzeć edukację dzieci w Ugandzie