Atak zimy w Polsce. Zasypany Kraków, Przemyśl i Lublin, paraliż na drogach, tysiące Polaków bez prądu [ZDJĘCIA, WIDEO]

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Na zdjęciu zasypane drogi w Przemyślu

Atak zimy w Polsce. Zasypany Kraków, Przemyśl i Lublin, paraliż na drogach, tysiące Polaków bez prądu [ZDJĘCIA]

2022-12-11 21:17

W niedzielę 11.12 nad Polskę dotarł niż, który wraz ze sobą przyniósł potężny atak zimy. Z powodu intensywnych opadów śniegu zasypane zostały największe miasta w południowo-wschodniej i wschodniej Polsce, ruch na wielu drogach został sparaliżowany, a tysiące Polaków jest bez prądu. Jak wygląda sytuacja pogodowa w Krakowie, Lublinie, Przemyślu i Białymstoku? Aktualne doniesienia z tych regionów przeczytasz w artykule.

Artykuł aktualizowany

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę 11.12 od rana ostrzegał przez intensywnymi opadami śniegu w południowo-wschodniej i wschodniej Polsce. Dodatkowo synoptycy ostrzegali przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi w północno-wschodniej części kraju.

Atak zimy w Przemyślu i na Podkarpaciu

Od rana najgorsze warunki pogodowe panowały na Podkarpaciu. O godz. 7.00 według danych IMGW na południowych terenach województwa podkarpackiego odnotowano ponad 20 cm świeżego śniegu. W okolicach południa białego puchu było już ponad 30 cm. Najbardziej zasypanym miastem na Podkarpaciu był Przemyśl, gdzie panowały najgorsze warunki nad drogach oraz chodnikach. Kierowcy w całym województwie walczyli z intensywnymi opadami śniegu, ale do godz. 14:00 odnotowano jeden duży incydent. W Niebylcu koło Strzyżowa samochody ciężarowe nie mogą wjechać na wzniesienie. Na DK 19 wprowadzono ruch wahadłowy, bo całkowicie zablokowany został jeden pas drogi.

W konsekwencji intensywnych opadów śniegu w niedzielę na Podkarpaciu sześć tysięcy odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. Trwa usuwanie awarii. Jak poinformował Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja, "uszkodzonych jest 18 linii średniego napięcia oraz blisko 190 stacji transformatorowych". "Awarie wystąpiły równomiernie na terenie całego regionu" - zauważył.

Atak zimy w województwie małopolskim. Utrudnienia na Zakopiance

Intensywne opady śniegu w niedzielę powodowały paraliż na podhalańskich drogach, gdzie panują bardzo trudne warunki. Tiry mają problemy z podjazdami. Na Zakopiance rano zalegał śnieg, a samochody poruszały się z minimalną prędkością. Jazda lokalnymi drogami jest też bardzo utrudniona przez zalegający śnieg. Najgorzej mają zdecydowanie samochody ciężarowe. Tir zatrzymał się przed szczytem wzniesienia na Zakopiance w Rdzawce. Pas ruchu w kierunku Krakowa przez kilka godzin był zablokowany. W pobliżu zrobił się wielokilometrowy korek ciągnący się aż do Nowego Targu.

Aktualizacja:

14:49: Zakopianka w rejonie Rdzawki jest już przejezdna.

Atak zimy w województwie lubelskim. Tysiące mieszkańców bez prądu

Drogi w całym województwie lubelskim od rana 11.12. są zaśnieżone, ewentualnie pokryte zajeżdżonym śniegiem lub błotem zajeżdżonym śniegiem lub błotem pośniegowym. Z powodu intensywnych opadów śniegu w Lubelskiem ruch jest utrudniony, jak przekazała policja w ciągu dnia doszło do 19 kolizji, wypadków i innych zdarzeń drogowych.

Najgorsze jednak, że tysiące mieszkańców województwa lubelskiego z powodu ataku zimy nie ma w domu prądu. Rzecznik PGE Dystrybucja Karol Łukasik powiedział, że w związku z pogodą w lubelskim oddziale spółki odnotowano 3 tys. wyłączeń awaryjnych. "Najgorzej sytuacja wygląda w rejonie energetycznym Radzyń Podlaskim, gdzie jest prawie 1,4 tys. wyłączeń, w rejonie Lubartów - 1 tys. i w okolicach Kraśnika – ok. 500" – wymienił dodając, że służby pracują nad przywróceniem zasilania we wszystkich tych miejscach.

Intensywne opady śniegu w Warszawie. Awaria na kolei

Atak zimy dotarł również do Warszawy, gdzie z żywiołem walczy 170 pługopiaskarek, które objechały już ponad 1,6 km ulic. Ze względu na intensywne opady śniegu ruch w całej Warszawie odbywa się wolno, zarówno na mniejszych uliczkach jak i drogach ekspresowych. Ciężko podróżuje się w okolicach galerii handlowych, warszawiacy wykorzystują fakt, że dzisiejsza niedziela jest handlowa.

- W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi, występują utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM linii S1 i S2 oraz pociągów KM na linii średnicowej na odcinku Warszawa Zachodnia <> Warszawa Wschodnia - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1, S2 i S3 w obu kierunkach mogą być opóźnione do około 60 minut.

Atak zimy w Białymstoku. Trudne warunki na podlaskich drogach

Trudne warunki panują w niedzielę na drogach w Podlaskiem. Intensywnie pada śnieg, występują zawieje i zamiecie śnieżne. Do popołudnia policja odnotowała ok. 20 kolizji. PGE Dystrybucja SA nie odnotowała także w regionie masowych awarii prądu spowodowanych warunkami pogodowymi - poinformowała PAP Agnieszka Bajerska z tej firmy.

Więcej o sytuacji w Białymstoku i województwie podlaskim przeczytasz TUTAJ.

Intensywne opady śniegu w Świętokrzyskiem. 4 tys. odbiorców bez prądu

Z powodu intensywnie padającego śniegu trudne warunki panują również w województwie świętokrzyskim. Wszystkie drogi krajowe na terenie regionu świętokrzyskiego są przejezdne. Nawierzchnie przeważnie są czarne, mokre. Miejscami, zwłaszcza na krajowej siódemce, zalega błoto pośniegowe. Kierowcy powinni zdjąć nogę z gazu, bo na niektórych odcinkach jest ślisko. Warunki w najbliższych godzinach się nie zmienią, bo cały czas pada śnieg. 

Padający śnieg prowadzi również do łamania się drzew, a one często uszkadzają linie energetyczne. Aktualnie w województwie świętokrzyskim bez prądu jest 4 tys. odbiorców.

Atak zimy w Polsce. Ostrzeżenia IMGW dla województw [11.12.2022]

Alerty przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:

  • podlaskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • małopolskim,
  • podkarpackim,
  • lubelskim,
  • świętokrzyskim,
  • mazowieckim.

Ponadto IMGW dla południowych i środkowych powiatów województwa lubelskiego, woj. podkarpackiego i wschodniej części woj. małopolskiego wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.