Rezonans magnetyczny. Gdzie można zapisać się na badanie?
Obecnie małopolski NFZ finansuje taką diagnostykę w 37 pracowniach w całym regionie. W poprzednim roku w województwie wykonano ponad 154 tys. badań rezonansem magnetycznym. To o prawie 10 tys. więcej niż w 2021 r. i o ponad 34 tys. więcej niż w przedpandemicznym roku 2019, gdy Małopolanie z takiej diagnostyki obrazowej skorzystali 119,9 tys.
Polecany artykuł:
W 2022 r. NFZ takie kontrakty zawarł z 5 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką w Krakowie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu oraz Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.
Od kwietnia 2019 r. badania rezonansem magnetycznym należą do tzw. świadczeń nielimitowanych. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdego pacjenta, który zgłosi się po tego rodzaju pomoc. W 2021 r. małopolski NFZ przeznaczył na diagnostykę obrazową rezonansem magnetycznym w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej blisko 58 mln zł, w ub. roku blisko 63 mln zł.
W ocenie przedstawicieli NFZ, skrócił się czas oczekiwania na badanie. W styczniu 2019 r. chory bez skierowania pilnego miał je wykonywane po upływie średnio ponad pięciu miesięcy, w styczniu 2022 r. średnio po 53 dniach.
- Badania przy pomocy rezonansu magnetycznego pomagają lekarzom w postawieniu prawidłowej diagnozy w przypadku szeregu różnych schorzeń – powiedziała Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor małopolskiego NFZ.