Tatry

i

Autor: Cezary Kukowka, Unsplash

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach. TPN ostrzega turystów po fali wypadków

2025-02-24 10:40

Tatry w ostatnich dniach stały się niezwykle niebezpiecznie. Ratownicy TOPR interweniowali w miniony weekend kilkanaście razy. Doszło także do tragicznego wypadku śmiertelnego. W związku z tym Tatrzański Park Narodowy wystosował komunikat do turystów i turystek, w których ostrzega przed bardzo trudnymi warunkami na szlakach.

Spis treści

  1. Seria wypadków w Tatrach. TOPR pod koniec sezonu ferii zimowych miał ręce pełne roboty
  2. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów przed bardzo trudnymi warunkami w górach
  3. TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Seria wypadków w Tatrach. TOPR pod koniec sezonu ferii zimowych miał ręce pełne roboty

Miniony weekend był niezwykle trudny dla ratowników TOPR. W Tatrach doszło do serii wypadków, a ratownicy interweniowali kilkanaście razy. Niestety, oprócz typowych dla tej pory roku i warunków atmosferycznych urazów — doszło także do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Turysta doznał poważnych obrażeń po upadku kilkaset metrów do Dolinki pod Kołem i niestety jego życia nie udało się uratować. TOPR wspierał także swój słowacki odpowiednik po drugiej stronie Tatr. Tam pomocy potrzebował wspinacz, którego spadający odłamek lodu złamał rękę.

— Niestety w wyniku kilkusetmetrowego upadku do Dolinki pod Kołem mężczyzna doznał śmiertelnych obrażeń. Ciało zostało przetransportowane śmigłowcem do Zakopanego i przekazane policji. Z okolic grani ewakuowano również jego partnera. Kolejne zdarzenie miało miejsce na podejściu czarnym szlakiem do schroniska w Pięciu Stawach Polskich. Tam pomocy wymagała turystka z atakiem epilepsji. Na miejsce udał się ratownik dyżurny z Pięciu Stawów oraz równolegle do działań został wysłany śmigłowiec. [...] Oprócz wyżej opisanych wypraw ratunkowych, kilkukrotnie ratowano również turystów w niższych partiach Tatr. Tam najczęstszym powodem działań były obrażenia rąk i nóg w wyniku poślizgnięcia/upadku — przekazali ratownicy TOPR w mediach społecznościowych.

Sonda
Czy za interwencje TOPR w polskich Tatrach powinno się płacić, tak jak to jest w słowackich Tatrach?

Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów przed bardzo trudnymi warunkami w górach

W związku z tym, że obecnie na szlakach występują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki górskiej. Ścieżki są oblodzone, przez co bardzo łatwo o poślizgnięcia się i upadki. Niebezpiecznie jest zwłaszcza na jednej z najpopularniejszych tras, czyli na drodze na Morskie Oko. Ponadto mgły znacznie ograniczają widzialność. Osoby planujące wyjście w wysokie partie Tatr muszą uzbroić się w niezbędny sprzęt oraz umiejętność posługiwania się nim.

— Warunki do uprawiania turystyki są trudne. W Tatrach występują liczne oblodzenia i jest bardzo ślisko. Dotyczy to zwłaszcza tak popularnych szlaków, jak Droga do Morskiego Oka, gdzie szczególnie silne oblodzenia występują na "skrótach" powyżej leśniczówki Wanta — odradzamy korzystanie z nich, wędrówkę najlepiej kontynuować drogą. Poza lodem, w niższych partiach Tatr występuje mokra breja śnieżna. Od wysokości około 1200 m n.p.m. pojawiła się cienka warstwa świeżego śniegu. Powyżej górnej granicy lasu, niski pułap chmur i mgła ograniczają widzialność, utrudniając orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń. Poruszanie się w tej części Tatr, wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki — nie raczki!, czekan, kask, lawinowe ABC — detektor, sonda, łopatka), wraz z umiejętnością obsługi. Na niżej położone szlaki w partiach reglowych, zalecamy wziąć raczki i kijki — przekazał TPN.

QUIZ: Tatry polskie czy słowackiej? Po której stronie gór znajduje się ten szczyt?
Pytanie 1 z 10
Po której stronie Tatr leży Gerlach?
Gerlach

TOPR ogłosił pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi na górskich szlakach TOPR ogłosił pierwszy, czyli niski stopień zagrożenia lawinowego. Chociaż wyzwolenie lawiny jest mało prawdopodobne, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na terenach o dużym nachyleniu. Jeśli w najbliższych dniach na Podhalu spadnie śnieg, wówczas TOPR może ponieść stopień zagrożenia.

— Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych. Prognozowany niewielki opad śniegu może lokalnie zwiększyć zagrożenie lawinowe. Śnieg ten będzie słabo związany ze starszą twardszą warstwa — przekazał TOPR w komunikacie lawinowym.

Schronisko na Hali Kondratowej to najpopularniejsze takie miejsce w Tatrach. Kiedyś do jego jadalni wpadł 30-tonowy głaz:

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Słowackie Tatry Wysokie pozytywnie zaskoczyły turystów