Jakie nowe zwierzęta będzie można zobaczyć?
Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie w mediach społecznościowych poinformował o zupełnie nowej atrakcji, jaka przygotowywana jest w mieście. W Ogrodzie Zoologicznym w Krakowie trwa właśnie budowa pawilonu dla dwóch nowych gatunków. Pierwszym z nich są szympansy, które na co dzień naturalnie występują w Afryce, w takich krajach jak Sierra Leone i Gwinea, zasiedlając dorzecze rzeki Kongo.
Polecany artykuł:
Drugą, nową atrakcją w krakowskim ZOO będą makaki japońskie. To charakterystyczne ssaki z kraju kwitnącej wiśni, występujące na wyspach Kiusiu, Sikoku i Honsiu.
Nowy pawilon dla ZOO w Krakowie. Kiedy powstanie?
Jak informuje Zarząd Inwestycji Miejskich, w nowym miejscu została już usunięta stara zabudowa, a wkrótce rozpoczną się roboty fundamentowe.
- Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką – czytamy na stronie internetowej ZIM.
Nowych mieszkańców krakowskiego ZOO będziemy mogli oglądać przez cały rok.
- Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego. Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwierzających – informuje Zarząd Inwestycji Miejskich.
Powierzchnia użytkowa nowej przestrzeni ma mieć prawie 900 metrów kwadratowych.
- Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego – dodaje ZIM.