"Białe Miasto" jest stolica Serbii. Burzliwa historia Belgradu
Belgrad jest stolicą i jednocześnie jednym z największych miast Serbii, leżącym przy ujściu Sawy do Dunaju w środkowo-północnej części kraju. Jego historia jest długa, burzliwa i momentami bardzo krwawa. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą bowiem sprzed 7 tysięcy lat, tj. z okresu paleolitu. O początkach miasta można mówić w IV w. p.n.e., kiedy to powstała celtycka osada wokół starożytnej fortyfikacji Kalemegdan. W II w. n.e. twierdza trafiła pod panowanie Rzymian i była znana pod nazwą Singidunum. Podczas wielkiej wędrówki ludów doszło do jej zniszczenia, a następnie przechodziła z rąk do rąk kolejnych plemion, aż w końcu VI w. znalazła się w granicach Bizancjum. W kolejnych stuleciach przeszła najpierw pod panowanie Franków, następnie Bułgarów (wówczas, tj. w IX w. pojawiła się nazwa Belgrad, a właściwie Beogard, czyli Biały Gród), aby potem znów powrócić do Bizancjum.
W XII w. "Białym Miastem" rządzili Węgrzy, w kolejnym stuleciu przejęli panowanie Serbowie, a w 1521 r. miasto zajęli Turkowie Osmańscy. Dopiero w 1878 r. Belgrad stał się stolicą niepodległej Serbii, później Jugosławii — związkowego państwa narodów południowosłowiańskich, w 2003 r. konfederacyjnego państwa Serbia i Czarnogóra, a od czerwca 2006 r. ponownie tylko Serbii. To przechodzenie z rąk do rąk nie odbywało się oczywiście bezkrwawo. Belgrad uchodzi za jedno z miast, na którego terenie rozegrało się najwięcej wojen i bitew w historii. Szacuje się, że dzisiejsza stolica Serbii musiała bronić się przed różnymi wrogimi atakami 114 razy i ulegała w nich wielokrotnym zniszczeniom. W tym kontekście zadziwia wielość zabytków, jakie można obejrzeć, przyjeżdżając do Belgradu.
Zabytki w Belgradzie. Co warto zobaczyć w Białym Mieście?
Belgrad pomimo trudnej historii jest pięknym, urokliwym miastem, który zachwyca widokami i budowlami o wyjątkowych walorach architektonicznych i estetycznych. Wpływ różnych kultur odcisnął swoje piętno w przestrzeni miejskiej. Najstarsze zabytki znajdują się na terenie wspomnianej twierdzy Kalemegdan, której korzenie sięgają IV/III wieku p.n.e. W centrum miasta ze względu na rozegrane konflikty najstarsze budynki pochodzą z XVIII w.
Z całą pewnością warto przejść się ulicą Skadarlija, która w historii Belgradu zapisała się jako zagłębie artystów, a także zwiedzić Muzeum Narodowe w Belgradzie, Muzeum Nikoli Tesli oraz Muzeum Sztuki Współczesnej, posiadające kolekcję około 35 tysięcy dzieł sztuki, w tym prace Andy Warhola. Jeśli chodzi o przykłady architektury sakralnej, to nie sposób opuścić Belgradu i nie zobaczyć cerkwi św. Marka oraz cerkwi św. Sawy, jednej z największych na świecie świątyń prawosławnych. Wszystkie wspomniane miejsca i inne atrakcje stolicy Serbii znajdziecie w naszej galerii.
Kraków-Belgrad. Ile trwa lot?
Z lotniska Kraków-Balice do stolicy Serbii kursują rejsy regularne. Czas trwania lotu wynosi zaledwie godzinę i 50 minut. Połączenia bezpośrednie obsługuje przewoźnik Air Serbia.