CIEKAWOSTKI

To miasto jezior i lasów, któremu przyrody zazdrości reszta Polski. Z Krakowa podróż zajmuje tylko godzinę [ZDJĘCIA]

2024-11-20 13:04

Miasto, w którym przyroda wysuwa się na pierwszy plan. Pełne wody i zieleni, dosłowny raj dla miłośników natury. Jednak z drugiej strony miasto z długą, interesującą historią, w której tworzeniu brał udział jeden z największych Polaków. To właśnie Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego, do której — pomimo setek kilometrów — można dotrzeć z Krakowa zaledwie w godzinę. Jakie atrakcje czekają na miejscu i co warto zobaczyć podczas takiego city breaku, dowiecie się z naszej galerii.

Olsztyn miastem natury. 8,25% jego powierzchni zajmuje woda

Olsztyn to miasto leżące w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego, nad rzeką Łuna w granicach Pojezierza Olsztyńskiego, które od południa sąsiaduje z Puszczą Napiwodzo-Ramucką. W samych jego granicach administracyjnych znajduje się obecnie jedenaście jezior i pięć mniejszych akwenów wodnych. Łącznie wszystkie zajmują 725 hektarów, co stanowi 8,25% powierzchni całego Olsztyna, stąd bywa on często określany "miastem jezior", ale nie tylko. Wśród niewątpliwych walorów przyrodniczych stolicy województwa warmińsko-mazurskiego nie należy bowiem zapominać o tamtejszych lasach. Wzdłuż północnej granicy ciągnie się Las Miejski, który z powierzchnią liczącą ponad 1400 ha jest jednym z największych kompleksów leśnych w Europie. Na jego terenie znajdują się dwa rezerwaty: "Redykajny" oraz "Mszar". Do tego dochodzi wspomniane już sąsiedztwo Olsztyna z Puszczą Napiwodzko-Ramucką,leśny kompleks promocyjny „Lasy Olsztyńskie” o powierzchni 34 tys. ha, który okala miasto niczym pierścień, oraz wiele parków. To wszystko razem czyni stolicę województwa warmińsko-mazurskiego idealnym miejscem na wycieczkę dla osób, które cenią sobie bliski kontakt z naturą.

Olsztyn miastem historii. Tamtejszego zamku bronił Mikołaj Kopernik

Historia Olsztyna rozpoczęła się w 1348 r., kiedy to miejscu, w którym nie istniała wcześniej żadna osada, na terenie na południe od Zamku Kapituły Warmińskiej rozpoczęto budowę całkiem nowego miasta. W dniu 31 października 1353 r. otrzymało ono przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim oraz nazwę Allenstein (dosł. kamień nad Łyną). To, że losy "miasta jezior i lasów" sięgają średniowiecza, można poczuć i zobaczyć, spacerując ulicami Starego Miasta, najstarszej dzielnicy, która została wyznaczona właśnie w XIV w. Część olsztyńskich budowli pamięta jeszcze tamtą epokę: z II połowy XIV w. pochodzą gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej oraz katedra pw. św. Jakuba, natomiast w XV w. zostały wzniesione m.in. Wysoka Brama, Dom Burmistrza i Stary Ratusz. Wszystkie te zabytki oraz inne miejsca warte odwiedzenia, umieściliśmy w naszej galerii.

Pisząc o historii Olsztyna, nie sposób pominąć jego związków z postacią Mikołaja Kopernika. Kojarzony głównie z Toruniem wybitny astronomom przez kilka lat był bowiem mieszkańcem Zamku Kapituły Warmińskiej, gdzie pełnił obowiązki administratora (1516-1521), a 26 stycznia 1521 r. przyczynił się do odparcia najazdu krzyżaków. Nie był jednak dowódcą ani strategiem, a odpowiadał za przygotowanie twierdzy do obrony. Teraz tuż obok zamku znajduje się pomnik tego wybitnego Polaka, który "wstrzymał słońce, ruszył ziemię".

Olsztyn-Kraków. Jak dotrzeć ze stolicy Małopolski na Warmię?

Jeśli spojrzymy na mapę, odległość między stolicą województwa małopolskiego a stolicą województwa warmińsko-mazurskiego może wydawać się zniechęcająca, gdyż wynosi ponad 500 kilometrów. Pomiędzy lotniskiem Kraków Balice a lotniskiem w Olsztynie odbywają się jednak regularne rejsy. Czas trwania podróży wynosi w tym przypadku tylko godzinę i 10 minut.

Najpiękniejsze kamienice w Krakowie
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

QUIZ. Jak dobrze znasz europejskie miasta? Sprawdź swoją wiedzę z historii i geografii!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. To zdjęcie zostało zrobione w:
Big Ben