Opłatek

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Boże Narodzenie 2023. Gdzie kupić opłatek w Krakowie? Ile kosztuje?

2023-12-23 12:19

Gdzie w Krakowie kupić opłatek? To pytanie, które pada niemal co roku przed Świętami Bożego Narodzenia. Łamanie się opłatkiem to jeden z najważniejszych, tradycyjnych elementów Wigilii, będący symbolem pojednania i przebaczenia. W tym kontekście pada także inne, istotne pytanie – czy opłatek kupiony poza kościołem to grzech? Czy można go spożywać? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. Czy opłatek musi być poświęcony? Czy możemy kupić go poza kościołem?
  2. Boże Narodzenie 2023. Czym jest opłatek?
  3. Gdzie kupić opłatek w Krakowie?
  4. Święta 2023. Ile kosztuje opłatek?

Czy opłatek musi być poświęcony? Czy możemy kupić go poza kościołem?

Pytanie z pozoru błahe może stanowić konkretny problem teologiczny. Jak wiadomo, opłatek spożywany podczas wieczerzy Wigilijnej jest zazwyczaj poświęcony. Czy jest to jednak obowiązek?

Mówiąc o poświęceniu opłatka mamy na myśli modlitwę. Kapłan, który święci opłatek prosi o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy będą się nim łamać. Dla osób wierzących to istotna sprawa, jeżeli to nie ma być tylko łamanie się chlebem. Człowiek wierzący chce, żeby do tego dołączona była modlitwa. Opłatki nabywamy np. u sióstr zakonnych, które modlą się już w czasie produkcji opłatka, wypraszając łaski dla osób, do których trafi opłatek - mówi o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).

Czy dzielenie się niepoświęconym opłatkiem jest grzechem?

Nie, ponieważ nie jest to sakrament, nie mówimy tu o przyjęciu Komunii Świętej. Poświęcenie opłatka jest wzmocnieniem tego symbolu, bo dzielimy się opłatkiem z tymi, których kochamy. Już w judaizmie bardzo istotne było to, że głowa rodziny łamie chleb i podaje go wszystkim, których kocha. Działa to na tej zasadzie – dodaje o. Jan Maria Szewek.

Boże Narodzenie 2023. Czym jest opłatek?

Łamanie się opłatkiem to jedna z najważniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia, która symbolizuje pojednanie i przebaczenie. Jak podaje Archidiecezja Krakowska, łamanie się opłatkiem nawiązuje do słowiańskiej tradycji gościnnego chleba, a także do pierwszych wieków chrześcijańskich. Czym jest opłatek? Pod kątem produktu jest to cienki, biały płatek chlebowy wypiekany z białej mąki i wody bez dodatku drożdży. W kontekście teologicznym łamanie opłatkiem nawiązuje do Jezusa Chrystusa, gdzie chleb stanowi symbol życia, a proces łamania się opłatkiem przypomina o ustanowieniu Eucharystii – informuje portal „wiara.pl”.

Gdzie kupić opłatek w Krakowie?

Należy zaznaczyć, że w przypadku opłatka mówimy o produkcie szczególnym, który nie jest dostępny na każdej sklepowej półce. Zazwyczaj na próżno szukać ich w marketach zwłaszcza, że opłatek stanowi również symbol wiary. Nie oznacza to jednak, że nie kupimy ich poza kościołem. Opłatki możemy nabyć w galeriach handlowych czy w specjalistycznych sklepach. Warto również dodać, że opłatki nabyte w sklepach zazwyczaj nie są poświęcone.

Tradycyjnie jednak święcone opłatki na Wigilię rozdają parafie. Warto dodać, że zwyczajowo nie pobiera się za nie opłaty, jednak parafianie mogą uiścić opłatę na rzecz kościoła w formie ofiary. W mniejszych miejscowościach opłatek rozdają również kościelni wysłannicy.

Święta 2023. Ile kosztuje opłatek?

Opłatek nie należy do drogich produktów. Kupując go we wspomnianych powyżej sklepach zapłacimy za niego od kilku do kilkunastu złotych, choć zdarzają się oczywiście wyjątki dotyczące m.in. jakości wykonania opłatka. Jak informowaliśmy, w przypadku parafii opłatki zazwyczaj wydawane są bezpłatnie.

Co robić w święta Bożego Narodzenia w Krakowie?

Mistrzyni olimpijska życzy zastawionego stołu pysznymi daniami i...ciasteczkami