Opłatek, boże narodzenie

i

Autor: Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Wikipedia

BOŻE NARODZENIE 2023

Nie rozdawaj opłatków w czasie Wigilii. To duży błąd, który przeczy tradycji

2024-12-09 20:23

Boże Narodzenie za pasem, a to oznacza, że już wkrótce zasiądziemy razem z rodziną do świątecznego stołu i przełamiemy się opłatkiem. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że wiążą się z tym konkretne zwyczaje i tradycje. Jeśli chcemy ich przestrzegać, nie możemy popełnić tego błędu z opłatkiem przy wigilijnym stole. Okazuje się, że wśród domowników tylko jedna osoba może dotykać opłatek w trakcie świąt.

Boże Narodzenie 2024. Małopolskie tradycje świąteczne

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, podczas którego odkładamy na bok nasze codzienne troski i spotykamy się razem z rodziną przy stole. Chociaż w całej Polsce panują podobne zasady, co do obchodzenia świąt, w niektórych regionach wykształciły się szczególne tradycje, które trudno spotkać w innych miejscach. Najlepszym przykładem tego jest Małopolska, w której tradycje chrześcijańskie łączą się z podaniami i wierzeniami ludowymi. Przykładem może być wieszanie podłaźniczki, czubka jodły, który według przekazów ma zapewnić ochronę przed złymi duchami. Co ciekawe, ważne zasady obowiązują także co do rozdawania opłatka podczas Wigilii.

Nie rozdawaj opłatka podczas Wigilii. W ten sposób niszczysz tradycję

Chociaż wydawać by się mogło, że co do łamania się opłatkiem i składania życzeń nie ma konkretnych zasad, istnieje co do tego szczególna tradycja. Według przekazów, zanim usiądziemy do stołu, najstarszy członek rodziny powinien odczytać fragment Pisma Świętego, a następnie rozdać wszystkim domownikom opłatek. Nie powinno się także przyspieszać tego procesu. Wszystkie osoby powinny otrzymać opłatek od seniora rodu i to właśnie on powinien później zebrać go od wszystkich, po składaniu życzeń.

QUIZ: Świąteczne tradycje w Małopolsce. Pamiętasz je wszystkie?
Pytanie 1 z 15
Czym jest krakowska szopka?

Z czego powstaje opłatek wigilijny?

Chociaż współczesna wersja opłatka wydaje nam się być skomplikowana ze względu na wytłoczone na nim wzory, jego receptura nie mogłaby być prostsza. Opłatek to z łaciny oblatum, czyli "dar ofiarny". Do jego wytworzenia używa się jedynie dwóch składników — białej mąki i wody. Do jego wytworzenia nie używa się drożdży. Tak powstałe ciasto wlewa się do urządzenia, które może przypominać nam klasyczną gofrownicę. Wyjątkowe tłoczenia odbijają się od jednej ze ścian urządzenia, na którym są oryginalnie zainstalowane. Dzięki temu współczesny opłatek może pokazywać różne sceny rodzajowe, np. świętą rodzinę.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie to przede wszystkim jedzenie. Takie smakołyki można dostać na Rynku Głównym:

Jarmark Bożonarodzeniowy 2024 na Rynku Głównym w Krakowie
Kraków Radio ESKA Google News
Autor: