Niż genueński w Polsce. Warunki w Tatrach uległy radykalnemu pogorszeniu
Po nadejściu niżu genueńskiego warunki w Tatrach uległy znacznemu pogorszeniu. Intensywne opady deszczu spowodowały wezbrania potoków i błotniste szlaki, a w wyższych partiach gór pojawiło się lokalne zalodzenie. W wielu miejscach szlaki są śliskie, zalane lub nieprzejezdne. Występuje także zwiększone ryzyko osuwisk i spadających kamieni. Widoczność jest ograniczona, a warunki turystyczne – bardzo trudne i niebezpieczne. TOPR apeluje o unikanie wyjść w góry do czasu ustabilizowania się pogody i poprawy sytuacji hydrologicznej. Lokalnie mogą wystąpić osunięcia gruntu.
— Po intensywnych opadach deszczu, szlaki na odcinkach leśnych są mokre, śliskie (szczególnie na kamieniach) i błotniste. W Tatrach panuje duży ruch turystyczny — w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry, itp.) tworzą się kolejki. Dotyczy to, zwłaszcza kopuły szczytowej Giewontu, Świnicy, Rysów oraz rejonu Orlej Perci. Turysto dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach — przekazał Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym.
Jak się zachować podczas burzy w Tatrach?
Burze w górach występują najczęściej w godzinach południowych i popołudniowych. Dlatego wakacyjne wyprawy powinniśmy zaczynać z samego rana – tak by zdążyć zejść przed zmianą pogody. Jeśli jednak burza zastanie nas na górskim szlaku w Tatrach, wówczas można podjąć szereg działań, aby zabezpieczyć się przed tą skrajnie niebezpieczną sytuacją. W pierwszej kolejności jak najszybciej zejdź z grani, szczytów i otwartych przestrzeni. Unikaj przebywania pod pojedynczymi drzewami oraz w pobliżu skał i cieków wodnych. Odłóż metalowe przedmioty, wyłącz telefon i usiądź na plecaku z dala od innych osób. Nie chowaj się w jaskiniach ani pod nawisami skalnymi. Jeśli jesteś w grupie, rozproszcie się, zachowując kilkumetrowe odstępy. Najważniejsze jest spokojne działanie i jak najszybsze zejście w niższe, bezpieczniejsze partie szlaku.
— W czasie burzy nie chowamy się pod drzewami, nie pozostajemy nagrani, unikamy cieków wodnych różnych konstrukcji metalowych, w tym na przykład krzyża na Giewoncie. Łańcuchy, drabiny, które znajdują się na szlakach również nie są miejscem bezpiecznym — przekazał Tomasz Wojciechowski, ratownik TOPR.
To najlepszy punkt widokowy w Tatrach. Z Sarniej Skały rozpościera się niesamowity widok:
