Gorączka kinowa – kiedy się odbędzie?
Gorączka kinowa to wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, które nawiązuje do historycznego wydarzenia. Mowa o 126. rocznicy pierwszego pokazu filmowego na ziemiach polskich, który odbył się 14 listopada 1896 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie, za pomocą aparatury braci Lumière. W ramach wydarzenia, 126 lat później, chętni mogą bezpłatnie wybrać się na osiem pokazów filmowych w różnych częściach miasta. W akcje włączają się znane i lubiane przez Krakowian placówki, m.in. Kino pod Baranami, Kino Kijów, Agrafka czy Paradox. Gorączka kinowa odbędzie się w niedzielę, 6 listopada.
Gdzie można oglądać filmy?
Produkcje z różnych epok będą wyświetlane w wielu miejscach w Krakowie. Poniżej można zapoznać się z pełnym harmonogramem wydarzenia.
- 10:00 - Dworzec PKP - Spacer rocznicowy śladami pierwszych projekcji. Wszystko zaczęło się w sobotnie popołudnie 14 listopada 1896 roku. Wtedy to w krakowskim Teatrze Miejskim odbył się pierwszy na ziemiach polskich pokaz filmów za pomocą kinematografu braci Lumiére. Trasa liczy nieco ponad trzy kilometry i około tuzina przystanków.
- 10:00 - Kino Sfinks - Warsztaty dla dzieci "Od maszynek optycznych do pierwszych pokazów kinowych" oraz pokaz filmów pionierów kina. W pierwszej części uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała kamera i czym różnią się stare filmy od nowych oraz zobaczą fragmenty klasyków kina niemego: Mélièsa, Chaplina, Keatona. W drugiej części uczestnicy stworzą swój własny film, który później obejrzą na dużym ekranie. Prowadzenie warsztatów – Darek Janiczak. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 7-12 lat. Czas 2h. Limit miejsc 25 osób. Zapisy: [email protected];
- 12:00 - Kino Kijów - Bracia Lumière, reż. Thierry Frémaux, Francja 2016, 90 min. oraz wernisaż wystawy „O początkach pewnej epoki”. W 1895 roku Louis i Auguste Lumière wymyślili kinematograf i nakręcili pierwsze w historii filmy. Spośród nakręconych przez nich ponad 1400 produkcji, Thierry Frémaux wybrał 114 obrazów, zrekonstruowane cyfrowo zostały zebrane dla uczczenia wspaniałego dziedzictwa.
- 14:00 - Kino Mikro - Charlie Chaplin: zestaw krótkich metraży – seans z muzyką na żywo oraz prelekcją prof. dr hab. Bogusława Skowronka. „Charlie w Music-Hallu”, (1914), 28min – Podczas przedstawienia wodewilowego Charlie gra znudzonego i bardzo pijanego gentlemana, który wywołuje niesłychane zamieszanie w teatrze; „Charlie gra w filmie”, (1916), 23min – Charlie haruje w studiu filmowym, a jego współpracownicy strajkują przeciwko despotycznemu szefowi. Nie jest mu łatwo, gdy sytuację dodatkowo komplikuje nieznajoma dziewczyna, która nie mogąc zostać aktorką przebiera się za mężczyznę i sama najmuje się do pracy w studiu.
- 15:30 - Kino KIKA - Fenomenalny Biograph. Najwcześniejsze Ruchome Obrazy Europy (1897–1902) z muzyką na żywo (52 min.) Filmy przełomu XIX i XX wieku trwały około minuty i były rejestracjami codziennego życia – wydarzeń, ruchu i wszystkiego, co zachwycało szczęściarzy wyposażonych w kamery, czyli pierwszych operatorów filmowych. Program „Fenomenalny Biograph” to kompilacja 55 filmów wybranych przez kuratorów z niderlandzkiego archiwum.
- 17:00 - Kino Pod Baranami - „Filmowe obrazy starego Krakowa” (49 min) – seans z muzyką na żywo. Pionierzy polskiego filmu dokumentalnego uwiecznili na taśmie filmowej zarówno ważne wydarzenia, takie jak obchody setnej rocznicy śmierci ks. Józefa Poniatowskiego czy procesję Bożego Ciała, jak i codzienność królewskiego miasta. Widzowie będą spacerować po krakowskich plantach i Lasku Wolskim z początku XX wieku, sprawdzą jak wówczas działał Zakład Oczyszczania Miasta, przejadą się jednym z pierwszych tramwajów i dadzą się ponieść magii krakowskiej księżycowej nocy.
- 18:30 - Kino Agrafka - Panel dyskusyjny: „Gorączka kinowa. O początkach pewnej epoki”. Panel dyskusyjnym z udziałem Marii Malatyńskiej, Marcina Adamczaka oraz Pawła Sitkiewicza. Rozmawiać będziemy o początkach kina na ziemiach polskich i nie tylko. Czym na początku XX wieku było kino w wymiarze społecznym i kulturowym. Jak wyglądały pierwsze kina i kto do nich chodził? Jak rozwijała się forma filmowa od ruchomych obrazów do przełomu dźwiękowego. Jak kreował się system gwiazd. Wreszcie jak realizowano pierwsze seanse? Panel uzupełni pokaz najstarszego zachowanego polskiego film fabularnego „Pruska kultura” z 1908 oraz zestaw krótkich metraży jednego z pionierów kina Georgesa Mélièsa.
- 20:30 - Kino Paradox - „Bolesław Matuszewski. Nieznany pionier kinematografii” reż. Jerzy Bezkowski, Polska 2012, 40 min. Obraz poświęcony Bolesławowi Matuszewskiemu - fotografowi, operatorowi filmowemu, pierwszemu w historii teoretykowi filmu. Film wydobywa z zapomnienia prekursorskie dokonania Matuszewskiego, zapraszając widza do podróży w przestrzeni i w czasie: do Petersburga, Moskwy, Warszawy i Paryża; penetrując archiwa i prezentując unikatowe filmy i fotografie sprzed ponad pół wieku. (za: filmpolski.pl).
Gdzie odebrać bilety?
Wejściówki na seanse chętni mogą odbierać w kasach wymienionych kin od środy, 2 listopada. Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Aby wziąć udział w warsztatach, trzeba zapisać się odpowiednio wcześniej.