Stolica Małopolski pierwsza odzyskała niepodległość. Tak świętowali krakowianie [ZDJĘCIA]

2022-10-31 15:07

11 listopada to wyjątkowe święto w naszym kraju. Właśnie wtedy obchodzimy Dzień Niepodległości. Jednak kilka dni wcześniej, a dokładnie 31 października to Kraków jako pierwsze z dużych polskich miast odzyskało niepodległość. Od 27 do 31 października 2022 roku z tej okazji odbywały się różne uroczystości upamiętniające 104. rocznicę wyzwolenia.

Kraków świętował 104. rocznicę wyzwolenia. Jako pierwsze miasto odzyskało niepodległość

W ramach świętowania 104. rocznicy odzyskania niepodległości, władze Krakowa zorganizowały wiele atrakcji. Pierwszego dnia, czyli 27 października na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków "Zachód" odbył się bieg sztafetowy reprezentacji krakowskich liceów o szablę kpt. Antoniego Stawarza. Wzięło w nim udział kilka szkół, a zawodnikom kibicowali najbliżsi. Zwycięzcami sztafety zostali uczniowie VI LO im. Adama Mickiewicza.

28 października, podczas drugiego dnia celebrowania odzyskania niepodległości przez krakowian, władze miasta złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim, poległym za ojczyznę. Na Rynku Podgórskim przed Urzędem Miasta zebrali się mieszkańcy, którzy pragnęli oddać hołd i cześć poległym żołnierzom. Dodatkowo na grobie kpt. Antoniego Stawarza na cmentarzu Rakowickim zostały złożone kwiaty oraz zapłonął specjalny znicz z napisem "Kraków pamięta".

W ostatni dzień, 31 października odbyły się obchody przed upamiętniającą wyzwolenie miasta spod władzy austriackiej tablicą na Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym w Krakowie. Przez cały okres świętowania miasto zostało przyozdobione biało-niebieskimi flagami. Pojawiły się przede wszystkim przed Magistratem, na Wieży Ratuszowej, na masztach zlokalizowanych przy Rynku Głównym czy Placu Niepodległości.

W godzinach wieczornych najbardziej popularne punkty w mieście rozświetliły się w biało-niebieskich kolorach. Mieniące się barwy można było podziwiać m.in. na kładce o. Bernatka, na TAURONIE Arenie Kraków i wieży telewizyjnej na Krzemionkach.

- I wojna światowa zakończyła się w Krakowie 31 października 1918 roku. Tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski – państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 roku. W październiku mieszkańcy Krakowa postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Polscy posłowie do austriackiego parlamentu oraz austriaccy oficerowie polskiej narodowości doprowadzili do pokojowego przejęcia władzy. W Krakowie symboliczny wymiar miało przejęcie przez polskich żołnierzy – ubranych jeszcze w austriackie mundury – odwachu pod Wieżą Ratuszową. Budynek został przejęty przez Polaków, powieszono polskie flagi. Miasto zostało przejęte bezkrwawo - czytamy na stronie Krakowa.

Zobaczcie sami jak wyglądały 104. obchody odzyskania niepodległości na Rynku Głównym w Krakowie.

Bella - robot na lotnisku w krakowskich Balicach