Sytuacja na świecie i jej wpływ na firmy w Polsce
Inflacja w Polsce jest obecnie najwyższa od marca 1997 roku, kiedy to wyniosła 16,6%. Główny Urząd Statystyczny podał, że w we wrześniu 2022 inflacja w Polsce wyniosła 17,2%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 1,6%. To, a także wysokie stopy procentowe i niepewna sytuacja na rynkach w związku z pandemią oraz wojną w Ukrainie sprawiło, że wiele firm w Polsce i na świecie zmaga się ze sporymi problemy. Ostatnio w mediach pojawiły się pogłoski, że taka sytuacja dotyczy także polskiej firmy CCC. To lider rynku sprzedaży nie tylko w naszym kraju, ale również w Europie. Co dalej z polską spółką która w ramach franczyzy działa także na Ukrainie, Litwie, Łotwie, w Mołdawii, Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
Co dalej z CCC?
Serwis Business Insider poinformował, że „ważą się losy wierzytelności spółki na kwotę 210 mln zł oraz dofinansowania spółki na 500 mln zł”. A jak jest naprawdę? Otrzymaliśmy komentarz firmy CCC. Jak podkreśla Marta Rzetelska, senior PR Manager, firma podejmuje obecnie szereg działań wzmacniających m.in. "bilans i strukturę średnioterminowego finansowania", które pomogą utworzyć finansową "poduszkę bezpieczeństwa" dla organizacji, które na dzisiejsze czasy jest niezbędna.
- Utrzymujemy główne kierunki, mocno wierzymy w omnichannelowy model sprzedaży CCC i offprice’owy koncept HalfPrice oraz siłę Grupy Modivo. Istotnie jednak zoptymalizowaliśmy, to jest zmniejszyliśmy tempo rozwoju. Dopasowaliśmy trajektorię wzrostu do poziomu adekwatnego do dzisiejszej niepewności rynkowej. Aktualizujemy również wskaźniki finansowo-kredytowe – aby były one adekwatne do bieżącej sytuacji na rynku. Obecne były ustalane w zupełnie innych okolicznościach makroekonomicznych a ich konstrukcja (wynik ostatnich dwunastu miesięcy) powodowała testowania niezakładanego wcześniej wpływu 4. fali pandemii, omikronu, wojny w Ukrainie oraz wysokiego poziomu stóp procentowych. Żadne z powyższych nie było zakładane przez Spółkę ani instytucje finansowe w czerwcu 2021 r. Dlatego też, w miniony piątek CCC uzgodniło z Konsorcjum siedmiu banków finansujących CCC term sheet dotyczący należnych zmian umowy wspólnych warunków finansowania (CTA). Banki te odpowiadają za ogromną większość finansowania, a uzgodnienie to wskazuje na ich zaufanie co do faktu, że CCC odpowiednio radzi sobie z aktualnymi wyzwaniami rynkowymi i czynnikami zewnętrznymi. Kolejnym krokiem jest zgromadzenie obligatariuszy, które odbędzie się 24 października i procedować będzie w tym samym przedmiocie — tłumaczy Marta Rzetelska, rzecznik prasowy CCC.