Spis treści
- Działki ROD w Krakowie. Dlaczego są popularne?
- Ile kosztuje działka ROD w Krakowie? Przykładowe ceny
- Kraków. Jak kupić działkę ROD?
- Zakup działki ROD. na co zwrócić uwagę?
- Kraków. Działki ROD na sprzedaż. Gdzie szukać ofert?
Działki ROD w Krakowie. Dlaczego są popularne?
Ogródki działkowe w Krakowie od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Zielone miejsca, położone w różnych częściach miasta stanowią dobre miejsce do spokojnego wypoczynku, a ich atutem jest stosunkowo bliskie położenie i łatwy dojazd. Rodzinne Ogródki Działkowe w Krakowie to miejsca, gdzie wspólnie czas niejednokrotnie spędzają całe rodziny. Czy warto kupić działkę ROD w Krakowie? Ogródki działkowe to doskonałe miejsce do urządzenia rodzinnej imprezy, wypoczynku czy zorganizowania kameralnego grilla. To także przestrzeń idealna dla osób na emeryturze, które chcą produktywnie spożytkować wolny czas. Co to znaczy działka ROD? Rodzinne ogrody działkowe to wydzielony obszar gruntu, składający się z działek i terenu ogólnego, służące do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażone w infrastrukturę ogrodową.
Nie patrzyłabym na działkę ROD pod kątem inwestycji, tylko pod kątem posiadania terenu zielonego w mieście. Nigdy nie wiadomo, w jakim kierunku pójdzie ustawodawstwo. Nie mamy tutaj takiej ochrony, jaką mamy w przypadku własności. Jesteśmy uzależnieni m.in. od decyzji gminy czy zarządu ogródków. To, że dany teren w stanie zagospodarowania przestrzennego jest aktualnie przeznaczony pod ogródki działkowe nie znaczy, że nie może w przyszłości zostać przeznaczony na inne cele. Czy ceny działek będą rosnąć? Trudno powiedzieć, wzrost ROD-ów wyniknął z „Czarnego Łabędzia”, którym okazał się COVID – mówi Katarzyna Czerwiak z grupy.pro.
Ile kosztuje działka ROD w Krakowie? Przykładowe ceny
Ceny ogródków działkowych w Krakowie nie należą do najniższych. Obecnie w stolicy Małopolski funkcjonuje 80 Rodzinnych Ogródków Działkowych, które oferują możliwość zakupienia skrawka zieleni za często wysokie kwoty. Czy ogródki ROD w Krakowie drożeją?
Główny wzrost cen odnotowaliśmy w okresie covidowym, kiedy przekonaliśmy się o tym, że dobrze byłoby mieć teren zielony, nad którym mamy kontrolę i z którego możemy korzystać, gdzie nie obowiązują nas różne obostrzenia. Skok wzrostu wartości był wówczas na poziomie od 10-15 tys., do nawet kilkudziesięciu tys. złotych, jeżeli na miejscu wybudowano domek w dobrym stanie technicznym – wyjaśnia Katarzyna Czerwiak z grupy.pro.
Ile trzeba zapłacić za ogródek działkowy w Krakowie?
Jeżeli działka jest zaniedbana, nie była uprawiana i trzeba dużym nakładem dostosować ją do działań, to oferty można znaleźć w okolicach 40-50 tys. złotych – podaje Katarzyna Czerwiak.
W Krakowie znajdziemy jednak o wiele droższe ogródki działkowe. Przykładowo, prawo do użytkowania 500-metrowego ogródka działkowego ROD przy ul. Rydla to koszt 105 tys. złotych.
Kraków. Jak kupić działkę ROD?
Kupno działki ROD nie jest skomplikowane, jednak warto wiedzieć, że samego gruntu nie może nabyć nikt. Osoba, która decyduje się na kupno działki ROD nabywa prawo do jej użytkowania, a osoba, która się go zrzeka, otrzymuje za to konkretną kwotę.
Zazwyczaj jest tak, że kupuje się prawo do nasadzeń i do tego, co jest wytworzone na działce przez poprzednika, który „sprzedaje” te nakłady. Następnie kupujący jest przyjmowany w poczet członków konkretnego ogrodu działkowego i ma prawo taką działkę użytkować. Trzeba spełnić również pewne warunki, a to zależy od konkretnego związku działkowców. Jedne są bardziej skrupulatne w tym, kogo przyjmują, inne wyznają nieco luźniejsze zasady – to zależy – wyjaśnia Katarzyna Czerwiak.
Czy działki ROD podlegają dziedziczeniu?
Tak, w tym sensie, że dziedziczy się to, co zostało nasadzone i wybudowane na działce. Można wnioskować do zarządu konkretnego ogrodu działkowego o to, żeby wstąpić w prawa spadkodawcy. Wszystko zależy od regulaminu konkretnego ogrodu. To nie są sprawy, które wyglądają zawsze identycznie w każdym ogrodzie – mówi Katarzyna Czerwiak.
Zakup działki ROD. na co zwrócić uwagę?
Kupując działkę ROD należy zwrócić uwagę na wszelkie możliwe aspekty i szczegóły tak, aby nie spotkały nas żadne nieprzyjemności.
Przy kupowaniu działek z domkami, należy bardzo dobrze przyjrzeć się temu, czy budynek, który jest sprzedawany jako nakład na działce z przejęciem dzierżawy od zarządu jest wybudowany legalnie i czy spełnia wszelkie normy prawne. Trzeba na to zwracać uwagę, bo może się być tak, że wydamy dużo pieniędzy, a następnie okaże się, że domek jest za duży, za szeroki i nie spełnia warunków, a zarząd nakaże jego rozbiórkę lub przywrócenie do stanu zgodnego z przepisami. Na co jeszcze zwracać uwagę? Przede wszystkim należy skontaktować się z zarządem ogródków i zorientować się, jakie warunki i zasady obowiązują na terenie, którym administrują. Trzeba się dowiedzieć, na jakich zasadach możliwe jest przejęcie dzierżawy, czy jest to możliwe bez żadnych dodatkowych warunków – informuje Katarzyna Czerwiak.
Czy można mieszkać na działce ROD?
Nie powinno się mieszkać na działce ROD, bo nie są one do tego przeznaczone. Znane są jednak przypadki, kiedy sądy administracyjne meldowały osoby zamieszkujące na ROD-ach. Są sytuacje, kiedy osoby w kryzysie bezdomności, albo bliskie takiemu kryzysowi decydują się na zamieszkiwanie na działkach. Mamy tu do czynienia z pewną ewolucją. Główną ideą ogrodów społecznych, które nie są tylko i wyłącznie polskim pomysłem, było przeznaczenie pod uprawę. To się bardzo zmieniło. Budowano domki, do których podłączano prąd, wodę czy kanalizację, a ludzie wprowadzali się tam na okres letni. Później budynki ocieplano i zostawano na dłużej. Do tego doszło dziedziczenie, a potem podnajmowanie, czego nie powinno się robić – dodaje Katarzyna Czerwiak.
Kraków. Działki ROD na sprzedaż. Gdzie szukać ofert?
Gdzie najlepiej szukać ofert kupna prawa do użytkowania ogródka działkowego w Krakowie?
Najlepiej szukać ich w samych ogródkach działkowych. Trzeba być mieszkańcem lokalnej społeczności, bo takie jest przeznaczenie ROD-ów. Nie da się kupić ogródka działkowego w Szczecinie, mieszkając w Krakowie. ROD-y mają zaspokajać potrzeby lokalnej społeczności. Należy zweryfikować, która lokalizacja jest dla nas dobra i pytać bezpośrednio w zarządzie – informuje przedstawiciel grupy.pro, Katarzyna Czerwiak.
Polecany artykuł: