Chleb po 30 złotych? To całkiem realne. Wiemy kiedy!

i

Autor: Pixabay

Chleb po 30 złotych? To całkiem realne. Wiemy kiedy!

2022-10-03 10:43

Koszty prowadzenia działalności w Polsce rosną w zastraszającym tempie, a od stycznia 2023 roku czekają nas kolejne podwyżki cen energii. To przekłada się na wzrost cen usług, towarów, półproduktów i surowców. O swojej dramatycznej sytuacji informuje branża piekarnicza. Przedsiębiorcy ostrzegają, że całkiem realne jest, że od stycznia cena chleba może wzrosnąć nawet do 30 złotych za kilogram, czyli… za średniej wielkości bochenek!

Koszt wyprodukowania bochenka chleba rośnie w zastraszającym tempie

Statystyczny Polak spożywa około 33 kilogramów chleba w skali roku – to około trzech kilogramów miesięcznie. Obecny kryzys energetyczny, inflacja oraz zaległe zobowiązania branży piekarskiej i mącznej (które sięgają już ponad 0,5 mld zł, a to prawie o 10,5% więcej, niż przed rokiem, o czym informuje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor) są powodem tego, że branża piekarniczo-cukiernicza przeżywa kryzys, jakiego dotąd jeszcze nie było. Wpływa na to również fakt, że zboże mocno drożeje z powodu wojny w Ukrainie, która jest jego gigantycznym eksporterem. Aktualnie (z powodu blokady morskiej) Ukraina nie może wysłać go w świat. Analitycy informują, że koszt wytworzenia bochenka w pierwszym półroczu 2022 roku wzrósł o prawie 29% w porównaniu do roku 2021, przy 38% podwyżce cen mąki. Problem ten dotyczy również wytwarzania innych produktów mącznych.

– Problemy biorą się ze spadku ilości spożywanego przez Polaków pieczywa, ale też rosnących kosztów pracy i energii – podkreśla główny analityk BIG Info Monitor, profesor Waldemar Rogowski.

Od stycznia ceny pieczywa drastycznie wzrosną

Od 1 stycznia 2023 roku ceny energii mają jeszcze wzrosnąć. Co prawda rząd chce zorganizować system wsparcia w opłacaniu kosztów energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej, jednak przedsiębiorcy z branży piekarniczo-cukierniczej informują, że całkiem realne jest to, że będą zmuszeni drastycznie podnieść ceny pieczywa. Kilogram dobrej jakości chleba na zakwasie może kosztować nawet 30 złotych.

– Z pewnością niespotykany od lat jest wzrost cen mąki, energii, inflacji. Dochodzą do tego także problemy kadrowe. Na dodatek od przyszłego roku wchodzi podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Mamy takie obawy, że w przyszłym roku będzie katastrofa – mówi Adam Wykręt, prezes Beskidzkiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bielsku-Białej.

Dziambor o ukraińskich uchodźcach w Polsce. Mówił, co powinno się stać dalej

QUIZ na asertywność. Potrafisz mówić nie?

Pytanie 1 z 9
Wyrażasz swoje zdanie, a inni się z Tobą nie zgadzają. Co robisz?