Emerytura w euro

i

Autor: Pixabay Emerytura w euro - kto ją dostanie?

Twoje finanse

Ci Polacy dostaną emeryturę w euro. Są konkretne zasady! Sprawdź, czy ci się należy

2023-11-22 7:36

Powyborcza rzeczywistość dopiero się kształtuje. Dotychczasowa opozycja złożona z trzech partii, które uzyskały najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych, co przełożyło się na przeważającą liczbę mandatów, nie objęła jeszcze władzy. W związku z tym wiele istotnych zagadnień związanych z przyznawaniem świadczeń pieniężnych nie zostało jeszcze określonych. Wiadomo jednak na pewno, że niektórzy Polacy będą dostawać emerytury w euro w związku z wprowadzeniem Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego.

Ci Polacy dostaną emeryturę w euro. O kogo chodzi?

Aktualna sytuacja płacowa w naszym kraju niestety nadal zmusza wiele osób do podjęcia pracy zarobkowej poza granicami naszego kraju, a kilkanaście lat temu było to jeszcze bardziej często niż teraz. Liczba Polaków, którzy pracowali przez lata za granicą jest więc w Polsce ogromna. To między innymi oni będą mogli liczyć na emeryturę wypłacaną w euro. 21 sierpnia tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał bowiem Ustawę o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym - OIPE, czyli europejskiej emeryturze. Weszła ona w życie pod koniec września i jest dobrowolna. Decydując się na OIPE można gromadzić oszczędności i wypłacać środki, a także inwestować transgranicznie. Wcześniej, jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego do programu może przystąpić właściwie każdy mieszkający w Unii Europejskiej: młodzi ludzie, samozatrudnieni, pracownicy firm międzynarodowych czy ci, którzy po prostu chcą zgromadzić większe oszczędności na poczet przyszłego świadczenia emerytalnego.

Co dokładnie mówi Ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym?

Przystępując do OIPE zatwierdzoną przez polski rząd, będzie można otrzymywać emeryturę w euro, jak również odkładać w euro. Co do wypłaty świadczenia, zapis w ustawie jest jednak konkretny: Środki zgromadzone na subkoncie OIPE, wpłaty, wypłaty, wypłaty transferowe oraz zwroty w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zaistnienia zdarzenia. Jeżeli chodzi o koszty podjęcia tego programu emerytalnego, nie są one duże. To bowiem nie więcej niż 1% wartości zarządzanych aktywów w skali roku.

W Polsce jest tylko jedno takie muzeum. Znajdziemy je w Małopolsce

Konferencja marszałka Hołowni