Kogo czeka nauka zdalna?
27 grudnia 2022 roku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała umowę ze Spółką Igrzyska Europejskie 2023. Dotyczyła ona zorganizowania na terenie miasteczka studenckiego wioski zawodniczej, która stanie się bazą dla sportowców biorących udział w imprezie, do której pozostały już tylko 153 dni.
Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca. W rywalizacji weźmie udział około siedmiu tysięcy sportowców, a część z nich zostanie zakwaterowana właśnie we wspomnianym miasteczku.
Oczywiście oznacza to przymus czasowego wykwaterowania i nauki zdalnej wszystkich studentów, którzy zamieszkują tamtejsze lokale.
- Nie ma innej możliwości organizacji tego typu wioski zawodniczej na terenie Krakowa. Studenci będą musieli na początku czerwca opuścić miasteczko i pojechać do domu. Zajęcia będą zdalne, a sesja się przesunie na lipiec. Studenci wrócą do akademików 7 lipca – informuje profesor Jerzy Lis, Rektor AGH w Krakowie.
W oficjalnym harmonogramie roku akademickiego 2022/2023 Akademia Górniczo-Hutnicza określiła sposób przeprowadzania zajęć podczas Igrzysk Europejskich. Okazuje się, że nauka zdalna dla studentów powróci już niebawem.
- Z uwagi na organizację III Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie w okresie od 12 czerwca do 5 lipca 2023 r. zajęcia dydaktyczne odbywają się wyłącznie zdalnie, przy czym okres od 29 czerwca do 5 lipca 2023 r. jest przeznaczony na odrabianie zajęć dydaktycznych w razie takiej konieczności; zajęcia semestru letniego należy zblokować w taki sposób, aby w tym okresie zajęcia mogły odbywać się wyłącznie zdalnie – możemy przeczytać na stronie internetowej uczelni.
Koszt przygotowania wioski zawodniczej ma wynieść około 12 milionów złotych. Obecnie Komitet Organizacyjny Igrzysk Europejskich ogłosił drugi nabór rekrutujący wolontariuszy, którzy pomogą przy organizacji imprezy.