Zapadlisko w Trzebini na ogródkach działkowych [26 marca 2023]

i

Autor: Zdj. kadr z filmu Łukasza Michalika Zapadlisko w Trzebini na ogródkach działkowych [26 marca 2023]

Wydarzenia

Ciąg dalszy zapadlisk w Trzebini. To już kolejne na ogródkach działkowych

2023-03-27 8:43

Trzebinia. Ziemia ponownie zapadła się na ogródkach działkowych przy ul. Jana Pawła II w niedzielę, 26 marca około godziny 11.00. Dziura ma wymiary 6 na 5 metrów i głębokość ok. 4 metrów. Nie ma poszkodowanych - poinformował rzecznik prasowy małopolskiej straży pożarnej Hubert Ciepły.

Zapadlisko w Trzebini. To już kolejne na ogródkach działkowych [26.03.2023]

Zgłoszenie w tej sprawie strażacy otrzymali przed godz. 11. Teren jest zabezpieczany przez dwa zastępy straży pożarnej.

Obszar ogródków działkowych w rejonie ul. Jana Pawła II został definitywnie zamknięty 25 lutego po tym, jak ziemia zapadła się pod budynkiem gospodarczym. Wcześniej o zakazie wstępu informowały tablice ostrzegawcze, zakaz jednak nie był respektowany. Ostatnie zapadlisko na tym obszarze pojawiło się na początku marca.

W połowie lutego naukowcy, na podstawie badań, wytypowali w Trzebini 11 punktów zagrożonych występowaniem deformacji nieciągłych. Wśród najbardziej zagrożonych i wymagających najszybszej interwencji obszarów są: cmentarz parafialny, ogródki działkowe, stadion, ul. Górnicza.

Prace uzdatniające są już prowadzone w pobliżu garaży i terenów leśnych na osiedlu Gaj. Potrwają ok. 20 tygodni. Prace trwają też przy dwóch posesjach (nr 3 i 5) przy ul. Górniczej. Zamknięty został teren cmentarza parafialnego.

Problem powstawania zapadlisk ma związek z prowadzoną w tym rejonie przed laty płytką eksploatacją górniczą oraz podnoszącym się poziomem wód podziemnych.

Szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Nowy mural w Krakowie

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Uważasz się za tytana intelektu? Udowodnij!

Pytanie 1 z 15
Patagonia to kraina geograficzna położona w...