Ciemno i zimno – czy taka będzie jesień i zima w Krakowie? Miasto szykuje się na kryzys

i

Autor: Pixabay Ciemno i zimno – czy taka będzie jesień i zima w Krakowie? Miasto szykuje się na kryzys

Ciemno i zimno – czy taka będzie jesień i zima w Krakowie? Miasto szykuje się na kryzys

2022-09-19 9:29

Wydziały Urzędu Miasta Krakowa, a także miejskie jednostki zostały zobowiązane do przygotowania planu doraźnych działań ograniczających zużycie gazu, energii cieplnej i elektrycznej. Co więcej, miasto opracowało poradnik dla mieszkańców „Co możesz zrobić, aby zaoszczędzić energię”. Wszystko wskazuje na to, że Kraków szykuje się na kryzys. Czy to oznacza, że tegoroczna jesień i zima będą zimne i ciemne?

Ceny energii w Krakowie rosną. Miasto przygotowuje się do sytuacji kryzysowej

Informowaliśmy o tym, że krakowski magistrat zaapelował do dyrektorów szkół: „oszczędzajmy energię!”. Sytuacja wojenna, kryzys energetyczny i rosnące ceny – tym miasto uzasadnia konieczność m.in. przykręcania ciepłej wody i wyłączania grzejników. Dyrektorzy szkół mieli podjąć z nauczycielami rozmowy na temat oszczędzania energii oraz korzyści z tego wynikających. Nauczyciele z kolei mieli poruszyć temat oszczędności na spotkaniach z uczniami oraz zebraniach z rodzicami. Teraz okazało się, że wydziały Urzędu Miasta Krakowa, a także miejskie jednostki zostały zobowiązane do przygotowania planu doraźnych działań ograniczających zużycie gazu, energii cieplnej i elektrycznej.

Kryzys energetyczny 2022. Co na to Urząd Miasta Krakowa?

„Na razie trwają konsultacje w sprawie możliwych form oszczędzania energii przez miasto. Konkretne decyzje jeszcze nie zapadły” – usłyszeliśmy w Urzędzie Miasta Krakowa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że z dnia na dzień mogą wejść w życie działania reglamentujące użycie energii. Pojęło je już m.in. Krosno – tam od północy do godz. 4 rano wyłączone jest oświetlenie uliczne. W nocy część oświetlenia gaśnie też w Lubawie, w województwie warmińsko-mazurskim. Podobne działania wdrożono również w Dąbrowie na Opolszczyźnie czy w Ostrowie Wielkopolskim. W Wałbrzychu i okolicach nie będzie natomiast iluminacji zabytków. Władze Krakowa na razie nie podjęły działań, ale wydały poradnik „Co możesz zrobić, aby zaoszczędzić energię”.

Postępujące zmiany klimatyczne, a także rosnące koszty energii elektrycznej i gazu wymagają szybkich działań umożliwiających oszczędzanie ciepła, energii oraz wody. Znaczenie mają więc zarówno zmiany codziennych nawyków, jak i termomodernizacja budynku czy montaż odnawialnych źródeł energii – można przeczytać w poradniku.

Władze Krakowa radzą, jak zaoszczędzić energię

Co radzi miasto? Używanie regulatora temperatury, zakręcanie grzejników podczas wietrzenia mieszkania, uszczelnienie drzwi i okien, wyłączanie światła i zasilania sprzętów przed wyjściem z mieszkania, niepozostawianie w trybie czuwania urządzeń elektrycznych, włączanie pralki i zmywarki dopiero, gdy będą pełne czy branie szybkiego prysznica zamiast długiej kąpieli w wannie.

Przy rosnących obecnie cenach i kosztach życia nawet drobne zabiegi mogą doprowadzić do obniżenia rachunków, jednocześnie pomagając chronić naszą planetę. Pamiętaj, że oszczędzanie energii może być proste! Każdy z nas może stosować się do przedstawionych poniżej przykładów – czytamy dalej w poradniku.

Bomba po walce na gali High League 4

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Uczciwie? Możesz świętować już od 6/10

Pytanie 1 z 10
Ile lat panowała królowa Elżbieta II?