węgiel

i

Autor: Pixabay Małopolska: chcieli kupić tańszy węgiel. Stracili wszystkie swoje oszczędności

Chcieli kupić tańszy węgiel. Stracili wszystkie swoje oszczędności

2022-09-16 14:38

Szalejąca inflacja i zapowiedzi braku węgla w Polsce to najgorętsze tematy ostatniego czasu. Sytuacja robi się tym bardziej poważna, że wkrótce rusza sezon grzewczy. Cyberprzestępcy wymyślają kolejne sposoby na łatwy „zarobek”. Tym razem wykorzystali trudną sytuację związaną z brakiem węgla na składach i oszukali kilku mieszkańców Sądecczyzny, którzy chcieli nabyć surowiec przez Internet. Poszkodowani stracili sporo oszczędności.

Fałszywa firma oszukała go na 5000 złotych

Do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz jednostek podległych zgłosiła się trójka mieszkańców Sądecczyzny oszukanych przy zakupie opału. To coraz bardziej popularne oszustwo. Jednego z mężczyzn zainteresowała oferta sprzedaży ekogroszku zamieszczona na stronie internetowej firmy zajmującej się zbytem opału. Mieszkaniec gminy Krynica-Zdrój wpłacił ponad 5 tysięcy złotych na wskazane konto za 2 tony surowca, a kiedy kilka dni później chciał sprawdzić status zamówienia, okazało się, że strona firmy już nie istnieje.

Wpłaciła 1500 złotych zaliczki, a ogłoszenie zniknęło

Również mieszkanka gminy Chełmiec została oszukana przy zakupie opału. Na platformie ogłoszeniowej popularnego portalu społecznościowego zamówiła 15 ton węgla, za który miała zapłacić przy odbiorze. Na wskazane konto wpłaciła natomiast 1500 złotych na pokrycie kosztów transportu, który miał być zrealizowany do 2 tygodni. Kiedy w międzyczasie chciała ponownie odszukać ogłoszenie, okazało się, że jest już nieaktywne, podobnie, jak numer telefonu, na który dzwoniła.

Przelał 1950 złotych, a sprzedający rozpłynął się w powietrzu

W bardzo podobny sposób został oszukany grybowianin, który także w mediach społecznościowych znalazł atrakcyjną ofertę dotyczącą sprzedaży węgla. Mimo przelania zaliczki w wysokości 1950 złotych na wskazany rachunek bankowy, mężczyzna nie otrzymał zamówionego towaru, a kontakt ze sprzedającym się urwał.

Kupno taniego węgla - jak nie dać się oszukać?

Kiedy mieszkańcy Sądecczyzny zorientowali się, że zostali oszukani, natychmiast poinformowali sądeckich policjantów. Teraz funkcjonariusze pracują nad ustaleniem okoliczności i sprawców tych przestępstw. Jednocześnie apelują o zachowanie należytej ostrożności i ograniczone zaufanie, a także radzą, jak nie dać się oszukać w podobny sposób:

  • nie warto wierzyć w każde ogłoszenie zamieszczane w popularnych serwisach internetowych. Część z nich jest tworzona przez oszustów chcących w szybki sposób wzbogacić się naszym kosztem;
  • mocno zaniżona cena w stosunku do ceny regularnej może sugerować, że to oszustwo;
  • opłacając zamówienie najlepiej korzystać z opcji zapłaty przy odbiorze, a jeśli dostępna jest tylko opłata online, należy zwrócić uwagę, czy połączenie internetowe do bankowości mobilnej jest bezpieczne (na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter „https” oraz symbol zamkniętej kłódki);
  • warto przechowywać całą korespondencję ze sprzedawcą, ponieważ w razie oszustwa będzie dowodem w sprawie.
Wystawa "Łempicka" w Muzeum Narodowym w Krakowie

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...