Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Czekamy na zwycięzcę
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, którego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodzieży wyrażeń w danym roku. Słowa nominowane do Młodzieżowego Słowa Roku 2023 to między innymi: bambik, FR/ for real, NPC, oporowo czy side-eye. Wydawnictwo Naukowe PWN uruchomiło specjalny formularz, poprzez który można zagłosować. Znajdziecie go TUTAJ. W 2022 roku do finałowej dwudziestki zakwalifikowały się takie określenia jak siedemnaście (cięta riposta na pytanie o wiek), essa (coś pozytywnego, co przychodzi łatwo), onuca (sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą) czy krindż (żenada, wstyd). Jakie słowa wygrywały wcześniej?
Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Śpiulkolot
Zeszłorocznym zwycięzcą było słowo śpiulkolot. Jak podaje słownik PWN, to miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, dosłownie oznaczające samolot do spania, boarding do snu, czyli po prostu udanie się na odpoczynek.
Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Tozależyzm
W 2021 najpopularniejsze słowo nie zostało wyłonione, bowiem komisja uznała najczęściej zgłaszane słowa za „wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”. Postanowiła jednak wyróżnić słowo tozależyzm, czyli neologizm wywodzący się od youtubera Szymona Pękały, który w swoich filmikach odpowiedzi na pytania zaczynał od wyrażenia „to zależy”. Twórca internetowy wydał także książkę („Wojna Idei. Myśl po swojemu”), w której zdefiniował to pojęcie jako „postawę uznającą, że większość zjawisk społecznych jest skomplikowana i próba ich oceny wymaga szerszego kontekstu".
Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Alternatywka
Zgodnie z definicją słownika PWN alternatywka to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach lub dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego. Słowo może też określać dziewczynę, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu.
Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Dzban
Definicja tego młodzieżowego słowa jest prosta i konkretna. Oznacza kogoś głupiego, niemądrego lub kogoś, kto zrobił coś głupiego. Określenie "dzban" wywodzi się oczywiście od internetowych twórców, choć to nie pierwsze w kulturze popularnej porównanie człowieka do naczynia. Pojawiło się już ono w przypowieściach biblijnych czy w twórczości renesansowego poety z Czarnolasu, Jana Kochanowskiego.
Polecany artykuł:
Młodzieżowe Słowo Roku 2017. xD
Wygrał tak naprawdę emotikon wyrażający "polewkę", śmiech, coś śmiesznego. W 2017 roku mocnymi kandydatami były jeszcze takie słowa, jak sztos i dwudzionek (czyli weekend).
Młodzieżowe Słowo Roku 2016. Sztos
Sztos to coś niesamowitego, zachwycającego, fantastycznego. Słownik PWN podaje, że nie jest to słowo nowe, bowiem odnotowane zostało już w słowniku Doroszewskiego. W drugiej połowie XX wieku było używane rzadko (w latach 90. przypomniane w tytule filmu o cinkciarzach). "Pierwotne znaczenie to pchnięcie, uderzenie (z niem.), być może znaczenie szczęścia w grze związane jest z uderzeniem kijem w bilę".