Od 1 kwietnia obowiązują w naszym kraju liczne obostrzenia oraz zakazy wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa. Mają one przede wszystkim zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa. Więcej na ich temat przeczytacie TUTAJ.
Zakaz wychodzenia z domu: jaka jest podstawa prawna?
Internauci zwracają uwagę, że zakaz wychodzenia z domu jest niezgodny z konstytucją. Eksperci tłumaczą jednak, że obecnie ograniczenia w poruszaniu się są efektem ustawy z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych. To na jej podstawie wydane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku, a także kolejne, które weszło w życie z początkiem kwietnia.
Kontrola policji: kiedy może do niej dojść?
Wiele osób oburza się ze względu na nadmierne, ich zdaniem, kontrole policji. Przypomnijmy jednak, że z domu możemy wychodzić tylko w przypadku potrzeb niezbędnych do życia. Są to podróż do pracy, wyjście do sklepu, czy apteki. W innym przypadku możemy liczyć się z nawet z mandatem.
Warto również dodać, że funkcjonariusze również otrzymali swoje zadania od przełożonych i muszą je realizować. Wśród nich jest właśnie m.in. kontrola wprowadzonych obostrzeń.
Kontrola policji: czy mogę jeździć na rowerze lub wyjść na spacer z psem?
Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jak podkreślają funkcjonariusze krakowskiej policji, każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
Staramy się rozmawiać i to odnosi duży skutek, ale w sytuacjach, gdy ktoś wyraźnie nie stosuje się do nowych zasad i robi to z premedytacją, to wtedy nakładamy mandaty karne - mówi Marek Anioł ze Straży Miejskiej w Krakowie.
Kontrola policji: co może funkcjonariusz? O co może nas zapytać?
O tym, czy nasze wyjście z domu w obecnej sytuacji było niezbędną potrzebą, czy tylko "zachcianką" decyduje policjant, strażnik miejski lub żołnierz WOT. Co może policjant podczas kontroli?
- sprawdzić naszą tożsamość - prosząc o dokument, który ją potwierdzi; w przypadku jego braku, może spisać oświadczenie, na podstawie którego dokona identyfikacji
- zapytać o cel naszego wyjścia z domu - w ten sposób sprawdzi, czy opuszczenie miejsca zamieszkania było uzasadnione
- sprawdzić nasz wiek - na ten moment osoby niepełnoletnie nie mogą poruszać się w przestrzeni publicznej bez opieki dorosłego
- sprawdzić, czy jesteśmy objęci kwarantanną
- zatrzymać nas, jeśli istnieje podejrzenie, że popełniliśmy przestępstwo
- dokonać kontroli osobistej i bagażu - policjant nie może tego jednak robić miejscu publicznym, a kontrolę przeprowadza na podstawie podejrzenia czynu zabronionego
Kontrola policji: jakie grożą nam kary?
Policja za złamanie zakazów związanych z epidemią może ukarać mandatem do 500 zł lub skierować wniosek do sądu albo też skierować dalsze postępowanie do sanepidu. Wówczas należy się liczyć z konsekwencjami finansowymi nawet do 30 tys. zł - mówi Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji, Sebastian Gleń.