Co nie daje spokoju Polakom? Szlachetna Paczka

i

Autor: Szlachetna Paczka

Wiadomości

"Co nie daje spokoju Polakom?". Szlachetna Paczka pokazuje, czego się boimy

2023-04-23 13:13

Sytuacja społeczno-ekonomiczna spędza Polakom sen z powiek. Obawiamy się pogorszenia standardu naszego życia – ponad 50% z nas boi się rosnącej inflacji, a 33,9% drży na myśl o wzroście kosztów energii elektrycznej i ogrzewania. Ponad 38% Polaków boi się choroby najbliższych, a 33,7% choroby i utraty własnego zdrowia.

Szlachetna Paczka. Czego boją się Polacy?

To, czego wielu Polaków na razie tylko się obawia, dla tysięcy innych osób jest już bolesną codziennością. Według prognoz liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie w 2022 r. mogła zwiększyć się nawet o 54%. To 859 tys. nowych osób, które balansują na granicy przetrwania. Właśnie do nich dociera z pomocą Szlachetna Paczka.

Szlachetna Paczka przygotowała analizę o tym, czego boją się Polacy. Martwi nas utrata wartości pieniądza, niekończące się podwyżki cen żywności, rosnące opłaty. Obawiamy się samotności, chorób, niepełnosprawności. To nam nie daje spokoju. Nam Polakom. W Szlachetnej Paczce nie daje nam spokoju to, że nasi podopieczni zmagają się właśnie z tymi problemami – mówi Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.

Polacy najbardziej boją się rosnącej inflacji, utraty wartości pieniądza (50,8%) oraz niekończących się podwyżek cen żywności (33,9%). Inflacja spycha nas w ubóstwo. W 2021 r. w skrajnym ubóstwie, tj. za mniej niż 672 zł żyło aż 1,6 mln Polaków, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów. 22 zł 40 gr na dzień – to budżet, który musi wystarczyć na wszystkie potrzeby. A ceny podstawowych produktów wciąż rosną. Najbardziej zdrożał cukier (wzrost o 81,5%), mleko (wzrost o 37,5%), jaja (37,2%) oraz mięso wieprzowe (26%).

W 74% rodzin, do których dociera Paczka, jest ktoś, kto jest chory. Nie daje nam spokoju, to że w wielu tych rodzinach nie ma mowy o zakupie nawet najpotrzebniejszych leków. Nie ma mowy o sprzęcie rehabilitacyjnym, o tym, żeby przynajmniej złapać namiastkę normalnego życia – mówi Joanna Sadzik.

Wśród najczęstszych lęków Polaków są także choroby. Boimy się choroby najbliższych lub utraty własnego zdrowia. 80% martwi się tym, że zabraknie im pieniędzy na leczenie poważnego schorzenia. Prawie 70% z nas obawia się braku dostępu do opieki medycznej. W 2020 roku co trzeci mieszkaniec Polski zmagał się z długotrwałymi problemami zdrowotnymi lub chorobami przewlekłymi (trwającymi pół roku lub dłużej). Niemal 3 mln Polaków w wieku produkcyjnym nie podejmuje pracy z powodu choroby lub niepełnosprawności - czytamy w analizie Szlachetnej Paczki. 

Wszystkie analizowane dane wraz ze źródłami dostępne są stronie Szlachetnej Paczki.

Eska Daje Szkołę #1 Co to jest inflacja?

QUIZ. Inflacja, hossa, bessa... Znasz te pojęcia z ekonomii czy musi ci pomagać księgowa?

Pytanie 1 z 10
Co to jest inflacja?