Przed nami dwa miesiące okresu wakacyjnego. Wiele osób z pewnością planuje dłuższe wyjazdy. Niestety pogoda potrafi być nieprzewidywalna i zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że trafimy na deszcz lub burze. Te niosą ze sobą bardzo duże zagrożenie. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy wyładowania są od nas daleko.
Jak daleko jest burza? Można to łatwo sprawdzić
Oprócz śledzenia prognoz i obserwacji warunków pogodowych łatwo można określić, jak daleko są od nas komórki burzowe. Wystarczy pomnożyć odstęp czasowy od błysku do grzmotu przez liczbę 332 (odpowiada ona prędkości rozchodzenia się dźwięków w powietrzu - 332 m/s). Zatem jeśli różnica pomiędzy błyskiem a grzmotem wynosi 3 sekundy, to oznacza, że burza jest od nas zaledwie o kilometr.
Burze w Tatrach szczególnie niebezpieczne
Pamiętajmy, że burza w górach jest śmiertelnie niebezpieczna. Już sam odgłos grzmotu powinien być dla nas sygnałem, że nie warto iść dalej ku wierzchołkowi, a trzeba zawrócić. Z zaplanowanej wycieczki lepiej zrezygnować, niż narażać siebie lub bliskich. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko. Tak było rok temu w sierpniu, gdy nagła burza zaskoczyła turystów na Giewoncie. W uderzeń kilku piorunów porażeni zostali turyści, którzy przebywali na szczycie i w rejonie góry. Zginęło 5 osób, a 157 zostało ranny.
Poniższe nagranie pokazuje, jak szybko zmieniała się wtedy pogoda na Podhalu.
Jak zachować się podczas burzy w górach?
Burze dzielimy na konwekcyjne i frontowe. W Tatrach w miesiącach letnich występują te pierwsze. Oznacza to, że tworzą się poprzez nagrzewanie powietrza i unoszenie go do wyższych partii atmosfery. Burze te powstają najczęściej w godzinach południowych i popołudniowych. Właśnie dlatego wybierając się w góry, powinniśmy postawić na godziny wczesno poranne.
Jak chronić się w górach podczas burzy?
Jeśli mimo wszystko nie zdążymy zawrócić i burza "dopadnie nas" na szlaku, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach:
- przerwijmy schodzenie i poszukajmy schronienia
- unikajmy otwartych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał lub drzew
- oddalmy się od cieków wodnych i metalowych ułatwień na szlakach (łańcuchy, barierki) - to doskonałe przewodniki ładunku elektrycznego
- jeśli znajdujemy się przy skałach - nie opierajmy się o nie (zachowajmy min. metr odległości)
- "kucnijmy" i złączmy nogi (jeśli mamy np. plecak, wykorzystajmy go do izolacji od podłoża)
- jeśli jesteśmy w grupie, nie trzymajmy się za ręce - należy się rozproszyć i pozostać od siebie w pewnej odległości
Jak pomóc osobie porażonej piorunem?
Jeśli podczas wyprawy, ktoś blisko nas zostanie porażony piorunem, powinniśmy mu pomóc. Jak się zachować?
- sprawdźmy, czy poszkodowany leży w bezpiecznym miejscu
- sprawdźmy, czy jest przytomny
- zadzwońmy po pomoc i udzielmy ratownikowi jak najbardziej szczegółowych informacji
- jeśli poszkodowany oddycha, kontrolujmy jego stan i zabezpieczmy przez wychłodzeniem
- jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznijmy akcję reanimacyjną (pamiętajmy, że masaż serca to 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy); kontynuujmy ją do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub przybycia służb