Kalisz: bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV

i

Autor: pixabay

Coraz więcej zakażeń wirusem HIV w Małopolsce! Czy mamy powody do obaw?

2022-12-08 9:20

W Małopolsce rosną zakażenia wirusem HIV. Do końca listopada potwierdzono 313 takich przypadków oraz zdiagnozowano 13 osób chorych na AIDS. Lekarze i przedstawiciele sanepidu apelują do mieszkańców, aby profilaktycznie przetestowali się na obecność HIV. Podkreślają, że w dzisiejszych czasach wirus nie jest już wyrokiem śmierci.

Na zauważalne wzrosty może mieć wpływ zarówno wzmożona migracja ludzi do Małopolski, jak i większa liczba wykonywanych testów na obecność wirusa. W naszym kraju do zakażenia najczęściej dochodzi drogą płciową.

- W 2020 roku to było 166 osób zakażonych HIV, natomiast u 6 osób zdiagnozowano AIDS. W 2021 roku odnotowano 332 zakażenia HIV, a na AIDS zachorowały 4 osoby. Budujące jest to, że ludzie zaczęli się badać - mówi Dominika Łatak-Glonek, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Lekarze podkreślają, że obecność HIV w organizmie nie jest w dzisiejszych czasach wyrokiem śmierci. Ważne jest, aby zakażenie zostało szybko wykryte i aby pacjent regularnie przyjmował dostępne w Polsce leki. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia?

- Po prostu trzeba wykonywać okresowe badania w kierunku zakażenia HIV. Zadbać także o programy profilaktyczne i edukację młodzieży. Leczenie jest bardzo proste. Najczęściej pacjenci przyjmują jedną tabletkę dziennie - tłumaczy doktor Monika Bociąga-Jasik z Kliniki Chorób Zakaźnych i Tropikalnych w Krakowie.

Badanie na obecność wirusa HIV polega na pobraniu próbki krwi. Koszt takiego testu w Krakowie to około 80 złotych.

Kraków: remont ulicy Dekerta pod estakadą kolejową

QUIZ. Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Poniżej 12/20 nawet nie podchodź do nastolatków

Pytanie 1 z 20
BAZA