Wiadomości

Cracovia Półmaraton Królewski z rekordem frekwencji. Znamy zwycięzców! [GALERIA]

2024-10-20 14:41

W niedzielę, 20 października w Krakowie odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz bieg na 5 km – „Czaniecka Piątka”. W biegu na dystansie ponad 21 km wystartowało 10 753 osób, co oznacza, że poprawiony został rekord frekwencji z 2018 roku. Kto wygrał Cracovia Półmaraton Królewski 2024? Zobaczcie zdjęcia.

Cracovia Półmaraton Królewski 2024. Rekord frekwencji pobity

Kenijczyk Denis Chirchir i jego rodaczka Glorius Jepkirui zwyciężyli w 10. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego. W biegu na dystansie 21,0975 km, z metą w Tauron Arenie Kraków, wystartowało 10 753 osób, co oznacza poprawiony frekwencyjny rekord imprezy z 2018 roku. Wówczas na trasę 5. edycji biegu wyruszyły 8784 osoby, a na linii mety zameldowało się 8758 z nich.

Chirchir finiszował samotnie w czasie 1:01.34 i o sekundę pobił rekord trasy Etiopczyka Enyewa Mekonnena z 2019 roku. Kenijczyk jest w znakomitej formie, bo 6 października wygrał setną edycję najstarszego maratonu w Europie w Koszycach. Drugi na mecie zameldował się inny Kenijczyk Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo, który niespełna miesiąc temu wygrał w Krakowie Bieg Trzech Kopców. Na trzecim miejscu finiszował najlepszy z Polaków – Mateusz Mrówka, który nie krył radości ze swojego osiągnięcia.

Nie spodziewałem się takiego sukcesu, tym bardziej że jestem amatorem. Na co dzień pracuję fizycznie w kopalni, jestem górnikiem. Dla mnie fakt, że jestem najlepszym Polakiem to fantastyczne uczucie. Kenijczycy od początku biegli „swoje”, a ja pilnowałem trzeciego miejsca. Pogoda dzisiaj dopisała, trasa była bardzo szybka" – powiedział na mecie biegacz reprezentujący klub Aktywna Pszczyna Runners.

Wśród kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła Kenijka Glorius Jepkirui, która przed rokiem w krakowskim półmaratonie zajęła trzecie miejsce. Druga finiszowała Ukrainka Maryna Niemczenko, a trzecia najlepsza z Polek - Monika Jackiewicz. Zwycięzca otrzymał od organizatorów nagrodę w wysokości 13, a zwyciężczyni 12 tysięcy złotych. Oprócz półmaratonu biegacze rywalizowali także na dystansie 5 km pod hasłem "Czaniecka piątka". Wystartowało 1 263 osoby, a zwyciężył Dariusz Nowakowski czasem 14.40, który wyprzedził Andrzej Kowalczyka i Rafała Sułkowskiego. Wśród kobiet – jak przed rokiem - najszybsza była Monika Kaczmarek - 17.08. Na drugim miejscu finiszowała Sandra Michalak, a na trzecim Aleksandra Bazułka.