Trening strażaków w tunelu zakopianki
Akcja ratownicza strażaków została podzielona na kilka etapów. Każdy z nich był sprawdzeniem umiejętności druhów w różnych okolicznościach. Ostateczne ćwiczenia obejmowały: zachowanie służb w trakcie pożaru w tunelu, masowego wypadku z rannymi i sprawdzenie systemów bezpieczeństwa.
W ćwiczeniach uczestniczyło 26 jednostek straży pożarnej z powiatów chrzanowskiego, krakowskiego, myślenickiego, suskiego oraz nowotarskiego. Nad całością czuwał zespół specjalistów z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Ponad 100 strażaków w ćwiczeniach akcji ratunkowej na zakopiance
Dwukilometrowy odcinek trasy przez kilka godzin był zainicjowanym miejscem masowego wypadku, w którym brało udział ponad 30 osób. Scenariusz ćwiczeń akcji ratunkowej obejmował działania podczas kolizji autobusu wycieczkowego i samochodu ciężarowego transportującego niebezpieczną substancję.
Do akcji zaangażowanych zostało ok. 160 strażaków, z czego część z nich odgrywała rolę pozorantów. Symulacja miała na celu sprawdzić, czy podczas prawdziwego wypadku jest możliwe udzielenie poszkodowanym szybkiej pomocy oraz czy system bezpieczeństwa zadziała prawidłowo. Tunel ma również zamontowany odcinkowy pomiar prędkości, aby kontrolować nadjeżdżających kierowców. Przypominamy, że dopuszczalna prędkość w tunelu wynosi 100 km/h.
W piątek zapadnie ostateczna decyzja od pracowników małopolskiego inspektora nadzoru budowlanego, czy trasa może zostać oddana do użytku. Później musi ją jeszcze zaakceptować wojewoda.
Tydzień temu zakopiański tunel zyskał nowych patronów. Jednogłośnie podjęto decyzję, że wytyczony odcinek drogi będzie nawiązywał do zmarłej tragicznie pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich.