Cyfrowa podróż Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce w każdy wtorek i piątek

i

Autor: Małopolska Organizacja Turystyczna Cyfrowe wnętrze Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce.

Cyfrowa podróż Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce w każdy wtorek i piątek

2021-04-28 14:05

Technologia skanowania trójwymiarowego w służbie małopolskiego dziedzictwa kulturowego. Małopolska Organizacja Turystyczna zleciła digitalizację kilkudziesięciu obiektów z małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Prezentuje każdy z nich w Internecie dwukrotnie w ciągu tygodnia.

Wyprawa małopolskim Szlakiem Architektury Drewnianej możliwa bez wychodzenia z domu. Małopolska Organizacja Turystyczna zleciła trójwymiarową digitalizację 20 drewnianych kościołów. Jak dotąd zaprezentowano w mediach społecznościowych dwa. Kolejne będą pokazywane na Facebooku w każdy wtorek i piątek o godzinie 10:00.

To są przede wszystkim obiekty UNESCO chociażby z rejonu Beskidu Niskiego. Takie kościoły jak Kwiatoń, czy Owczary, Binarowa, ale są też przepiękne kościoły, które nie uzyskały wpisu na listę UNESCO jak na przykład kościół w Szalowej czy na Orawie - mówi prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń.

Digitalizacją kościołów zajęła się specjalna firma z Krakowa. Użyła do tego technologii skanowania laserowego.

Jest to taka technologia pomiarowa, która przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, tak zwanych skanerów laserowych, pozwala na pozyskanie w ciągu krótkiego czasu milionów punktów o znanych współrzędnych przestrzennych, które tworzą quasi-ciągły kształt obiektu, który istnieje w rzeczywistości - mówi pracownik firmy Marcin Laskowski.

Proces digitalizacji kościołów powinien zakończyć się w połowie roku. MOT nie wyklucza, że zleci więcej projektów tego typu.

Szczegóły projektu trójwymiarowej digitalizacji drewnianych kościołów małopolski sprawdził Kuba Paduch:
Zrobili Eklerowi nogę w 3D

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...