Blisko 4000 metrów kw. powierzchni za niecałe 50 tysięcy rocznie. Zwycięzca przetargu dotychczas prowadził hotel. Czy to oznacza, że taka przyszłość czeka i fort?
Na forcie można prowadzić działalność w zakresie 50 procent komercyjną i 50 procent kulturalną związaną na przykład z turystyką. Wszystkie działania, które można prowadzić na forcie koniecznie trzeba uzgadniać z konserwatorem miejskim - wyjaśnia Anita Wójcik - zastępca dyrektora ds. eksploatacyjnych Zarządu Budynków Komunalnych.
Nim dzierżawca rozpocznie wymarzoną działalność, konieczne będzie przeprowadzenie gruntownego remontu - a to może go słono kosztować. Może to być koszt nawet 150 milionów złotych.
W przypadku, kiedy myślimy o całodobowym i wysokostandardowym przebywaniu ludzi. Obejmuje to także zagospodarowanie, zabezpieczenie struktur ziemnych - szacuje dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej i znawca krakowskich fortów.
Dochodzi do tego wykonanie badań geotechnicznych, wzmocnienie fosy oraz konserwacji całego budynku. Niestety, nie wiemy czy dzierżawca jest gotowy na takie wyzwanie finansowe. Czekamy na jego odpowiedź.