Czy Kraków jest przygotowany na najgorsze? Radny pyta prezydenta
Za kilka dni miną dwa lata od rozpoczętej 24 lutego 2022 roku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Od tamtego momentu wśród Polek i Polaków wzrosło poczucie zagrożenia potencjalnym konfliktem zbrojnym. Przed niepewną wojną w bliżej nieokreślonej perspektywie ostrzegają ważni europejscy politycy i wojskowi, w tym także elita polityczna nad Wisłą. Naturalnym i zasadnym jest zatem pytanie, jak do najgorszego scenariusza przygotowane są polskie miasta?
Temat ten w swojej interpelacji do prezydenta Jacka Majchrowskiego poruszył krakowski radny Andrzej Hawranek (Platforma Obywatelska).
W ostatnim czasie bardzo wielu przywódców państw, specjalistów, wojskowych z całego świata, w tym również np. minister obrony narodowej RP, informują swoje społeczeństwa o bardzo realnej groźbie wojny w Europie w perspektywie najbliższych kilku lat. Polska jest wymieniana jako jeden z bardzo prawdopodobnych, jak również jeden z pierwszych celów ataku Rosji. W czasie wojny najbardziej narażoną na jej skutki grupą są cywilni mieszkańcy, w tym dużych miast – pisze radny Hawranek.
Jeszcze w październiku 2022 roku aktualne na tamten czas szacunki wskazywały, że w Krakowie dostępnych jest około 700-800 schronów, gotowych na przyjęcie ludności cywilnej miasta. Najwięcej z nich (260) znajduje się na terenie Nowej Huty. W stolicy Małopolski od lat 80. ubiegłego wieku nie powstał praktycznie żaden nowy schron, a ostatnie modernizowano jeszcze w latach 70., wymieniając m.in. drzwi czy filtrowentylatory. Uwagę na tę sprawę zwracał radny Bolesław Kosior, o czym informowaliśmy w osobnym materiale.
W swojej interpelacji złożonej w środę, 14 lutego Andrzej Hawranek pyta prezydenta Jacka Majchrowskiego o istotne kwestie dotyczące przygotowania Krakowa na potencjalny konflikt zbrojny. W piśmie padają pytania dotyczące m.in. tego, czy istnieją obecnie procedury zakładające konkretne postępowanie mieszkańców w razie zagrożenia atakiem lub bezpośredniego ataku, a także te dotyczące ewakuacji miasta.
Radny Hawranek pyta również o to, czy w stolicy Małopolski istnieje wystarczająca ilość schronów, a także czy w Krakowie istnieje lub powstanie jednostka odpowiedzialna za zabezpieczenie, ewentualną ewakuację czy zapewnienie miejsc schronienia dla mieszkańców. Z pełną treścią interpelacji skierowanej do prezydenta można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa.
Udzielone przez prezydenta odpowiedzi zostaną zamieszczone w artykule w momencie, kiedy Jacek Majchrowski ustosunkuje się do omawianego pisma.