Fontanna Kraków

i

Autor: Kraków PL, Facebook

Ciekawostki

Kąpiel w fontannie? Lepiej uważaj. Konsekwencje mogą być poważne

2024-06-06 15:15

Fontanny to popularne atrakcje, ulokowane zazwyczaj w centrum największych miast. Ochoczo podchodzimy do nich w upalne dni szukając ochłodzenia. Niektórzy idą nawet o krok dalej, korzystając z uroków chłodnej wody. Konsekwencje takiego zachowania mogą być jednak poważne. Mowa nie tylko o grożących mandatach, ale także o możliwych powikłaniach zdrowotnych. Dlaczego kąpiel w fontannie może być niebezpieczna?

Kąpiel w fontannie. Czy jest legalna? Konsekwencje mogą być przykre

Fontanny to popularne urządzenia zdobiące centra największych miast. Niewiele osób wie, że konstrukcje te znane były już w starożytności. Powstawały jeszcze 3 tys. lat p.n.e. na obszarze Mezopotamii, a później także w Starożytnej Grecji czy Rzymie. Fontanny kojarzone są przede wszystkim z dużymi miastami, choć to obiekty, które znajdziemy w wielu miejscowościach. Miejsca te są popularne w okresie letnim, kiedy mamy do czynienia z upałami. Wiele osób szuka wówczas ochłodzenia, które gwarantują fontanny.

Niektórzy idą jednak o krok dalej, stawiając na kąpiel lub odświeżenie właśnie w miejskich fontannach. Czy jest to legalne?

Po pierwsze, fontanna nie jest miejscem wykorzystywanym do kąpieli, przed czym ostrzegają często lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne. Dlaczego kąpiel w fontannie jest niebezpieczna?

Podczas upałów nie brakuje amatorów kąpieli korzystających z tej formy ochłody. Stanowi to jednak duże zagrożenie dla zdrowia. Woda ta zanieczyszczona jest odchodami ptaków i innych zwierząt oraz licznymi mikroorganizmami, które mogą powodować takie choroby jak: zapalenie spojówek, grzybicę stóp, zapalenie dróg moczowych, legionellozę a nawet SEPSĘ. Ponadto, woda pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny narażona jest na skażenie fekalne mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych (E.coli, enterokoki, wirusy, pierwotniaki pasożytnicze) – informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Legnicy.

Woda w fontannach nie jest uzdatniana i dezynfekowana tak, jak w pływalniach, a jej jakość nie jest kontrolowana.

Czy za kąpiel w fontannie można otrzymać mandat? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Zgodnie z art. 55 Kodeksu wykroczeń osoba, która kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych lub karze nagany.

Dla ochłody w upalne dni, w różnych rejonach miasta rozstawiane są kurtyny wodne. W przeciwieństwie do kurtyn, woda w fontannach jest wypuszczana w ramach obiegu zamkniętego, czyli ta sama w ciągu dnia. Woda wypuszczana przez fontanny może być zanieczyszczona przez zwierzęta i ludzi. Drobnoustroje znajdujące się w wodzie mogą powodować m.in. schorzenia dróg oddechowych, zapalenia spojówek, zakażenia gronkowcem, reakcje alergiczne, a nawet grzybice stóp i inne choroby skóry – informuje Straż Miejska Miasta Krakowa.

Za złamanie zakazu kąpieli w fontannach może również grozić mandat w wysokości 500 zł.

Gdzie w Polsce żyje się najlepiej? Kraków na podium w nowym rankingu