Jedzenie

i

Autor: wirestock, Flickr

Ciekawostki

Czy na pewno wiesz, jakie smaki rozpoznajesz? Naukowcy odkryli szósty, czyli ten, o którym nie miałeś pojęcia

2023-10-10 15:26

Jakie smaki odczuwamy? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się prosta. Słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami, określany jako smak mięsny lub pikantny. Jak się okazuje, to być może niejedyne smaki rozpoznawane przez człowieka. Naukowcy przedstawili nowe badania, które sugerują, że smaków jest… sześć!

Jakie smaki odczuwamy? Odpowiedź może zaskakiwać

Odpowiedź na pytanie, jakie smaki odczuwa człowiek wydaje się nie być zbyt skomplikowana. Zazwyczaj przeciętny zjadacz chleba odpowie, wymieniając cztery z nich, czyli słodki, słony, gorzki i kwaśny. Nieco bardziej zorientowani wymienią także umami, czyli piąty smak, który po raz pierwszy zidentyfikował japoński naukowiec Kikunae Ikeda (1864-1936). Profesor chemii na Cesarskim Uniwersytecie Tokijskim w 1908 roku, podczas spożywania miski bulionu z wodorostów zauważył, że ten ma inny smak, którego nie da się określić jako słodki, słony, kwaśny czy gorzki. Ikeda zaintrygowany spostrzeżeniem zaczął analizować kompozycję zupy konbu-dashi. W podobnym czasie pierwszy japoński lekarz medycyny Hiizu Miyake postawił hipotezę, że dobry smak stymuluje trawienie, co zachęciło Ikedę do pogłębienia badań, w trakcie których odkrył, że wspomniana zupa charakterystyczny smak zawdzięcza kwasowi glutaminowemu. Smak ten profesor nazwał umami, co po japońsku oznacza… esencję pyszności.

Wiemy więc, że człowiek odczuwa pięć smaków – słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami. A co jeśli odczuwamy także… szósty smak? Naukowcy pod kierunkiem badaczy z USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences być może znaleźli dowody na istnienie właśnie szóstego smaku. Neurobiolog z USC Dornsife, Emily Liman wraz ze swoim zespołem odkryła, że język człowieka reaguje na chlorek amonu za pośrednictwem tego samego receptora, który odpowiada za odczuwanie kwaśnego smaku – informuje USC Dornsife. Jako najlepszy przykład wymieniani są Skandynawowie, którzy smakują się popularnymi tam słonymi cukierkami lukrecjowymi!

Jak czytamy w USC Dornsife, naukowcy od dziesięcioleci wiedzą, że język silnie reaguje na chlorek amonu, natomiast nie byli oni pewni, które receptory są za to odpowiedzialne. Emily Liman wraz ze swoim zespołem udało się odnaleźć dowody, które w tym przypadku wskazują na białko OTOP1, które odpowiada za wykrywanie smaku kwaśnego.

Oczywiście naukowcy swoją teorię poddali testom, wprowadzając OTOP1 do hodowanych w laboratoriach komórek ludzkich, poddając je działaniu chlorku amonu. Wyniki dały do zrozumienia, że chlorek amonu aktywował wspomniany OTOP1, podobnie jak kwas – dodaje USC Dornsife. Jak czytamy, dalsze badania prowadzono na myszach. Potwierdziły one, że te z OTOP1 unikały chlorku amonu.

Najciekawsze murale w Krakowie. Warto zaplanować zwiedzanie trasą street artu

Robert Kubica wciąż myśli o F1