Święta nakazane w Kościele rzymskokatolickim. W które dni msza święta jest obowiązkowa?
Zgodnie z prawem kanonicznym wierni zobowiązani są do udziału we mszy świętej we wszystkie święta nakazane. Ich lista może się różnić w zależności od kraju. W Polsce na podstawie dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r. katolicy muszą uczestniczyć w liturgii w następujące dni:
- Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia
- Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia
- Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) – czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (dokładnie 60 dni po Wielkanocy)
- Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
- Uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada
- Uroczystość Narodzenia Pańskiego – 25 grudnia
- oraz wszystkie niedziele w danym roku
Jak widać, na podanej liście nie ma 24 grudnia, więc nie ma obowiązku uczestniczenia w liturgii w tym dniu, chyba że 24 grudnia wypada w niedzielę - wtedy do Kościoła iść trzeba.
Czy trzeba iść na pasterkę? Czy pasterka jest zawsze o północy?
Pasterka to msza święta, która tradycyjnie sprawowana jest w nocy z 24 na 25 grudnia i jako taka stanowi uroczyste rozpoczęcie obchodów Bożego Narodzenia. Udział w tej konkretnej liturgii nie jest według prawa kanonicznego obowiązkowy, natomiast ważne jest, aby wierny uczestniczył w jakiejkolwiek mszy świętej odprawianej 25 grudnia, gdyż Uroczystość Narodzenia Pańskiego należy do wspomnianych świąt obowiązkowych. Tą liturgią może, ale nie musi być zatem pasterka.
W wielu kościołach pasterka bywa odprawiana wcześniej, np. o godz. 22:00. Czy w takiej sytuacji wciąż udział w niej jest realizacją obowiązku udziału we mszy świętej 25 grudnia? Tak, ponieważ w tym przypadku ważniejsze niż kwestia konkretnej godziny (a co za tym idzie — dnia), jest to, jakie formularze modlitewne oraz fragmenty Pisma Świętego zostaną użyte w czasie Mszy świętej i czy, będą to te, które są właściwe dla liturgii bożonarodzeniowej.