Pieniądze

i

Autor: Bartlomiej Magierowski/East News Czyste powietrze 2023 - wymień kopciucha

Twoje finanse

Czyste powietrze 2023. Uważaj na pewien haczyk! Nie na wszystkie pompy ciepła można dostać dofinansowanie

2023-11-02 15:32

Do 66 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 tys. zł dla podwyższonego lub do 135 tys. dla najwyższego poziomu dofinansowania - tyle można uzyskać w programie Czyste powietrze w 2023 roku, potocznie nazywanym "Wymień kopciucha". Jest jednak pewien haczyk, na który trzeba uważać wybierając wykonawcę, który wymieni nam stary piec. Gdy popełnimy jeden błąd, dotacja może przejść koło nosa.

Czyste powietrze 2023. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, by dostać pieniądze?

Nowa Ruda, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz, Szczawnica, Wadowice, Nowe Miasto Lubawskie, Rybnik, Gdów, Żywiec - oto niechlubna czołówka najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Jasno wynika z niej, że to wcale nie Śląsk jest czarnymi płucami naszego kraju, a Małopolska. Sytuacja jednak w żadnym województwie nie jest optymistyczna. Sytuację poprawić na program Czyste powietrze 2023 poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Jakie piece kwalifikują się do programu Czyste powietrze? Otóż stare kotły z ręcznym załadunkiem paliwa w domach jednorodzinnych lub lokalach mieszkalnych wydzielonych w budynku jednorodzinnym. Składając wniosek można starać się o dofinansowanie na wymianę takiego urządzenia na ekologiczny kocioł nowej generacji, spełniający wymagania 5. klasy wg PN-EN 303-5:2012 i ecodesign. Jest jednak jeden haczyk, przed którym ostrzega pełnomocnik premiera ds. Czystego powietrza. Chodzi o drogie w eksploatacji pompy ciepła o zawyżonej cenie. Jeśli wykonawca, którego wybierzemy, zainstaluje nam właśnie taki, możemy pożegnać się z pieniędzmi.

Jakie urządzenia kwalifikują się do programu Czyste powietrze 2023?

Wyboru wykonawcy realizującego usługi, dostawy lub roboty budowlane w ramach przedsięwzięcia, podlegającego dofinansowaniu z programu, beneficjent dokonuje na własne ryzyko. Wykonawców i wfośigw nie łączy żadna umowa lub zobowiązania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umów związanych z realizacją przedsięwzięcia, zawieranych przez beneficjentów z wykonawcami - informuje ministerstwo. Oznacza to, że aby nie utracić dotacji z programu Czyste powietrze, trzeba zamontować urządzenie, które kwalifikuje się do programu i przed podpisaniem umowy należy samemu dokładnie sprawdzić wykonawcę:

  • w bazie CEIDG
  • w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS)
  • na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów
  • w bazie lista-zum.ios.edu.pl (lista zielonych urządzeń i materiałów o potwierdzonej jakości

Ta niewielka wieś w Małopolsce jest narciarskim rajem. Bez drożyzny i wielkich tłumów

Ikonowicz: Chcecie zmusić ludzi do tyrania w niedzielę! Przybylak: Klienci chcą robić zakupy.