Polski Alarm Smogowy powstał w 2015 roku. Początkowo działały w nim oddziały: krakowski, dolnośląski i podhalański. Obecnie skupia on już 50 lokalnych grup. Głównym celem Akademii Alarmów Smogowych jest działalność na rzecz poprawy jakości powietrza oraz zwiększenie świadomości społecznej o konsekwencjach zanieczyszczenia środowiska szkodliwymi pyłami.
Smog to jeden z poważniejszych problemów ekologicznych, z którym co roku zmagają się krakowianie. W ramach Akademii Alarmów Smogowych zostały uruchomione dwie poradnie, w których mieszkańcy będą mogli znaleźć rozwiązanie swoich lokalnych problemów.
- Pierwsza poradnia antysmogowa, prowadzona przez Krakowski Alarm Smogowy to po prostu miejsce, gdzie możemy zasięgnąć porady na temat wszystkich problemów, związanych z jakością powietrza na przykład: sąsiad spala odpady, a gmina nie reaguje. W poradni uzyskamy odpowiedź, co wtedy zrobić. Natomiast w drugiej, będzie można uzyskać porady prawne - tłumaczy Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Oprócz poradni w ramach Akademii Alarmów Smogowych będą organizowane inne wydarzenia między innymi: happeningi i kampanie społeczne, poszerzające wiedzę społeczeństwa na temat ekologii i poprawy jakości powietrza.
- Po wakacjach będziemy organizowali jakieś warsztaty, szkolenia czy spotkania na żywo. Mamy nadzieję, że pandemia nas tutaj nie zaskoczy. Na pewno już od najbliższego sezonu grzewczego będziemy organizowali te zajęcia - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Akademia jest otwarta nie tylko dla lokalnych członków, ale dla wszystkich, którzy chcą włączyć się do sieci Polskiego Alarmu Smogowego. Z poradniami można kontaktować się telefonicznie lub przez formularz internetowy.