Pitnik

i

Autor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Wiadomości

Darmowa woda w Krakowie. Czym są pitniki i gdzie je znaleźć?

2025-05-05 8:51

Kraków coraz intensywniej przygotowuje się do sezonu letniego. Wraz z końcem kwietnia w mieście uruchomiono tężnie solankowe, a także pitniki, które mają ułatwić życie mieszkańcom w upalne dni. Czym w ogóle są miejskie pitniki? Gdzie je znaleźć? Skąd można bezpłatnie zaczerpnąć wody? Sprawdźcie szczegóły w przygotowanym materiale.

Bezpłatna woda w Krakowie. Czym są miejskie pitniki?

Z końcem kwietnia krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował o otwarciu działających w mieście tężni solankowych i pitników. Mimo, że te ostatnie są obecne w przestrzeni od wielu lat, to wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, czym w ogóle są i do czego służą. Część mieszkańców do pitników podchodzi także z pewną rezerwą, głównie z obaw o potencjalne zagrożenia. Czym w ogóle są pitniki? Pitniki to nic innego, jak urządzenia służące do udostępniania wody pitnej. Zazwyczaj są one zamontowane do ściany, posiadają kranik i misę. Doprowadza się tam zimną wodę i zapewnia odpływ ścieków przez podłączenie do wewnętrznej instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej.

Pitniki to zatem miejskie poidełka, z których możemy zaczerpnąć kranowianki, czyli krakowskiej wody z kranu. Z pitników w Krakowie skorzystamy oczywiście bezpłatnie. Co warto zaznaczyć, woda w pitnikach, podobnie jak i w całym Krakowie podlega takim samym zasadom i takiej samej kontroli, w związku z czym obawy o potencjalne zagrożenia są minimalne.

Woda z Wodociągów Miasta Krakowa od lat ma bardzo wysoką jakość i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu. Spełnia wszelkie wymagania jakościowe, określone w rozporządzeniach zarówno polskiego ministerstwa zdrowia, jak i w dyrektywach Unii Europejskiej – informuje magistrat.

Kraków Radio ESKA Google News

W Krakowie punkty z wodą pitną znajdują się m.in. na terenach rekreacyjnych i zielonych – na Błoniach, w parku Krakowskim, parku Czyżyny, nad Zalewem Nowohuckim czy przy wybranych placach zabaw. Magistrat przygotował także mapę pitników w Krakowie. Znajdziemy na niej dokładne lokalizacje poidełek, które dostępne są m.in. w:

parku Kleparskim, parku Krakowskim im. Marka Grechuty, przy ul. Rajskiej, Kanoniczej, Strzeleckiej, al. Powstania Warszawskiego, Grunwaldzkiej czy Jana Kasprowicza.

Co istotne, pitniki w Krakowie montowane są także w szkołach (181), urzędach, szpitalach czy na uczelniach. W zarządzie miasta pozostaje łącznie ok. 52 urządzeń.  

raków w rankingu najbardziej zielonych miast w Polsce. Nie ma powodów do radości

Majówka w Krakowie