Deszczówka w Krakowie

i

Autor: Wikimedia

Deszczówka w Krakowie jest dobra dla roślin? Tak, tylko jest jedno "ale"

2022-10-23 20:57

Woda opadowa w Krakowie przechodzi cykliczne badania, których celem jest sprawdzenie jej jakości. Ostatnio urzędnicy pochwalili się, że ta deszczówka, która nie ma kontaktu z ulicami, nadaje się do wykorzystania gospodarczego. Potwierdza to ekspert, którego zapytaliśmy, ale ma jedno poważne zastrzeżenie.

Deszczówka w Krakowie jest regularnie badana - przynajmniej w określonym przez urzędników zakresie. Woda opadowa - ta, która nie ma kontaktu z ulicami - nadaje się do wykorzystania gospodarczego - mówi Magdalena Wasiak z jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.

Na pewno ta deszczówka, która spada z nieba, nie jest zła. Ona zawiera dużo ważnych, cennych związków: azot, dwutlenek węgla, tlen. Jest pozbawiona wszystkiego tego, co płynie w wodzie wodociągowej, czyli nie zostawia osadu. Nie ma tam magnezu, nie ma tam wapnia.

Mandat za głośne przeklinanie i palenie na plaży? Sprawdź, czego nie można nad wodą

Pytanie 1 z 10
Czy można zrobić grilla na plaży publicznej?

Co jednak z tego, skoro w Krakowie brakuje kompleksowego systemu kanalizacyjnego, który umożliwiłby rozdzielenie czystej deszczówki od zanieczyszczonej wody - uważa profesor Mariusz Czop, hydrolog z AGH.

Jak spojrzymy na jakieś zwykłe osiedle czy kwartał bloków, to są tam drogi, którymi poruszają się samochody, jak i chodniki. Przede wszystkim, by właściwie gospodarować deszczówką, należałoby budować osobne systemy kanalizacyjne dla ciągów pieszych i osobne dla ulic komunikacyjnych. Inaczej wszystko razem trafia zanieczyszczone do ścieku. To powinien być standard zwłaszcza dla nowych osiedli.

Profesor Czop zauważa, że obecne systemy filtrujące i monitorujące stan wód są niewystarczające. Podkreśla, że "tak naprawdę mieszkańcy, my wszyscy, prawie nic o jakości wody nie wiemy".

Tarnów: w domu przy ul. św. Marcina znaleziono ciała 4 osób. To rodzina