Tatrzański Park Narodowy. Na popularnych szlakach ustawiono stacje kontroli
Stacje kontroli detektorów lawinowych uruchomiono na początku popularnych szlaków w Tatrzańskim Parku Narodowym. Nowe checkpointy mają być obowiązkowym przystankiem dla turystów wyruszających w góry, wyposażonych w detektory lawinowe. Zacznijmy od podstaw – czym jest detektor lawinowy? Urządzenie to umożliwia szybką lokalizację osób zasypanych pod śniegiem na skutek zejścia lawiny czy wpadnięcia w szczelinę. Co istotne, taki detektor może pracować w trybie nadawania lub odbioru. Posiadanie detektora lawinowego jest szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy się w wyższe partie gór, co naturalnie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia trudnych do przewidzenia sytuacji. Poruszanie się w zimowych warunkach wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania.
Polecany artykuł:
To nie tylko dostosowanie trasy do aktualnych i prognozowanych warunków, odpowiedni dobór celu czy możliwości własne i pozostałych członków grupy. Mowa również o odpowiednim sprzęcie, do którego zalicza się również wspomniane detektory lawinowe.
Stacje kontroli detektorów lawinowych w Tatrach stanęły na początku popularnych szlaków. Gdzie można je znaleźć?
- Kuźnice,
- Hala Gąsienicowa,
- Palenica Białczańska,
- Huciska,
- Kiry,
- Dolina Pięciu Stawów.
Dokładną lokalizację checkpointów w Tatrach znajdziemy na specjalnie przygotowanej mapie.
Checkpoint umożliwia szybką i łatwą kontrolę detektorów lawinowych w trybie nadawania, a urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi będącymi obecnie na rynku detektorami. Wystarczy, że do tablicy kontrolnej zbliżymy swój detektor włączony na funkcję „send” (nadawanie), a urządzenie poprzez analizę wysyłanego sygnału sprawdzi poprawność nadawanego sygnału. O wyniku kontroli informuje nas zapalenie światła o określonej barwie. Przy sprawdzaniu detektorów należy stosować się do wytycznych znajdujących się na tablicach, w szczególności zachować odpowiednie odległości między osobami sprawdzającymi swoje urządzenia. Należy również pamiętać o przeglądach serwisowych zalecanych przez producenta – informuje TPN.
Specjaliści zaznaczają również, że posiadanie sprzętu lawinowego nie gwarantuje bezpieczeństwa w górach. Liczą się przede wszystkim umiejętności, wiedza, doświadczenie i rozsądek w planowaniu zimowych wypraw.
W okresie zimowym, przy odpowiedniej pokrywie śnieżnej zapraszamy również do lawinowego centrum treningowego na Polanie Kalatówki, które umożliwia samodzielny trening z użyciem detektora lawinowego i sondy. Na miejscu, w weekendy prowadzone są dyżury podczas których ratownik TOPR lub przewodnik tatrzański pomoże nam przeprowadzić taki trening. Podczas dyżurów do dyspozycji trenujących są również zestawy lawinowe oraz plecaki wypornościowe. Obecnie ze względu na zbyt małą ilość śniegu centrum jest nieczynne, a o jego otwarciu poinformujemy jak tylko zaistnieją odpowiednie warunki do przeprowadzenia szkoleń – podaje TPN.