Prądnik

i

Autor: Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Facebook

Wiadomości

Dewastacja rzeki Prądnik? RZGW odpowiada na zarzuty

2025-02-06 14:10

Akcja Ratunkowa dla Krakowa alarmuje ws. wycinki drzew prowadzonej wzdłuż rzeki Prądnik w gminie Zielonki. Zdaniem strony społecznej mamy do czynienia z dewastacją rzeki, w tym naruszeniem siedlisk bobrów. „Polskie gminy wspólnie z Wodami Polskimi niszczą i betonują nasze rzeki” – piszą aktywiści. Do zarzutów ustosunkowała się RZGW w Krakowie twierdząc, że społecznicy wprowadzają opinię publiczną w błąd.

Wycinka drzew wzdłuż rzeki Prądnik. Niszczone siedliska bobrów?

Kondycja i stan rzek na terenie powiatu krakowskiego to w zasadzie temat na obszerną publikację naukową. Mamy do czynienia z kolejnym rozdziałem tej historii. Akcja Ratunkowa dla Krakowa poinformowała w mediach społecznościowych (środa, 29 stycznia) o, jak twierdzi – dewastacji rzeki Prądnik dokonywanej przez gminę Zielonki wraz z Wodami Polskimi. Chodzi o inwestycję „Opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji ZRID wraz z opracowaniem projektu wykonawczego dla przebudowy ul. Bankowej w Zielonkach”. W ramach zadania przewiduje się m.in. rozbudowę układu drogowego, budowę chodników, poboczy, a także przebudowę urządzeń wodnych polegającą na pogłębieniu dna koryta i umocnieniu skarp koryta rzeki Prądnik.

Jak pisze Akcja Ratunkowa dla Krakowa:

Rzeka Prądnik, zwana krakowską Amazonką, której cześć płynie przez Ojcowski Park Narodowy, a dalsza część przez użytek ekologiczny Dolina Prądnika, zostanie zabetonowana na odcinku pół kilometra pomiędzy tymi dwoma formami ochrony przyrody. Stanie się to na mocy Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej wydanej przez Starostwo Powiatowe na wniosek gminy przy aprobacie Wód Polskich.

Na miejscu rozpoczęła się wycinka drzew i krzewów, która, jak podają społecznicy, objęła również miejsca bytowania (w tym gniazdowania) bobrów.

W przypadku stwierdzenia obecności bobrów należy złożyć do RDOŚ wniosek o zgodę na niszczenie ich siedlisk i miejsc bytowania, a nie tak jak mówi decyzja środowiskowa zaprzestać prac w okresie 15 kwietnia do 30 lipca i 15 listopada do 15 lutego. Jednak gmina nie jest nawet w stanie przestrzegać swoich wadliwych zapisów. Gdyż od wczoraj trwają intensywne prace wzdłuż rzeki polegające na wycince drzew i krzewów przy ewidentnych śladach występowania siedlisk bobrów (nory, ślady zgryzania drzew, ścieżki zjazdowe do rzeki. Będąc na miejscu na drzewach przeznaczonych do wycinki zostały zidentyfikowane gniazda, a pracownicy zostali o tym poinformowani. Dziś rano została o tym także poinformowana gmina. Zrobiliśmy to my, aktywiści-mieszkańcy, choć powinna to być praca wykonana przez nadzór przyrodniczy, który powinien zidentyfikować gniazda, bobry czy inne gatunki chronione i polecić inwestorowi uzyskanie odpowiednich derogacji. Jednak nie od dziś wiemy, że nadzór przyrodniczy to fikcja – piszą społecznicy.

Do sprawy odniosło się Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, które twierdzi, że aktywiści powielają fake newsy.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej  w Krakowie, jak w szeregu innych realizowanych przedsięwzięć,  uczestniczyło w procesie administracyjnym związanym z wydawaniem decyzji i opinii w ramach i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa na potrzeby realizacji inwestycji „Opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji ZRID wraz z opracowaniem projektu wykonawczego dla przebudowy ul. Bankowej w Zielonkach” – pisze RZGW w Krakowie.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

Jak podaje RZGW, wpis Akcji Ratunkowej dla Krakowa zawiera, zdaniem RZGW, szereg informacji wprowadzających w błąd opinię publiczną. Dlaczego?

W tym kontekście niejasne jest stwierdzenie: „…..Zezwolenia na Realizację Inwestycji DROGOWEJ wydanej przez Starostwo Powiatowe na wniosek gminy przy aprobacie Wód Polskich!” Powyższa informacja mija się z prawdą, ponieważ zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, Inwestor przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej powinien uzyskać opinie szeregu instytucji, a nie tylko Wód Polskich – zaznacza RZGW dodając, że uzyskuje się również opinie m.in. ministra właściwego ds. zdrowia, organu nadzoru górniczego, dyrektora RDLP, wojewódzkiego konserwatora zabytków czy zarządcy infrastruktury kolejowej. RZGW podaje, że było jedną z wielu instytucji opiniujących przedsięwzięcie, a nie aprobującym je.

Kolejna kwestią jest stwierdzenie w poście, iż wójt gminy Zielonki „wydał ją sam dla siebie”. Chodzi o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Decyzja zgodnie z Ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, mogła zostać wydana przez Wójta Gminy Zielonki, który zakwalifikował planowane przedsięwzięcie,  jako mogące znacząco oddziaływać na środowisko i w związku z tym w toku prowadzonego postępowania wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie, do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz do Dyrektora Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Krakowie o wydanie opinii w sprawie stwierdzenia (lub nie) obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiego obowiązku, o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko wnioskowanego przedsięwzięcia – pisze RZGW.

Jak czytamy RZGW w Krakowie wyraził opinię, że przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, ale jednocześnie wskazał na konieczność określenia w decyzji  o środowiskowych uwarunkowaniach warunków korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia. RZGW wskazało, że prace należy prowadzić najpierw z brzegu koryta rzeki, a te wykonywane w cieku prowadzić m.in. w sposób, który nie utrudni swobodnego przepływu wód.

Przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, Wójt Gminy Zielonki poinformował strony o zakończeniu postpowania dowodowego przez wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o możliwości zapoznania się z zebranymi w toku postępowania materiałami dla w/w przedsięwzięcia oraz o możliwości wypowiedzenia się co do złożonych materiałów w terminie 7 dni od dnia publicznego ogłoszenia niniejszego zawiadomienia. Zawiadomienie zostało zamieszczone skutecznie na tablicach ogłoszeń Urzędu Gminy Zielonki, a także w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej Gminy Zielonki – pisze RZGW.

Z całym komunikatem RZGW można zapoznać się pod tym linkiem.

Murale w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon. Prace Mikołaja Rejsa zachwycają!

ExB Brodzińska-Mirowska