Retro Fest w Nowej Hucie

i

Autor: Ula Bienia

Do Krakowa powróciły lata 50! Pierwszy Retro Fest w Nowej Hucie już za nami! Jak bawili się uczestnicy?

2022-05-22 22:20

Nowohucianie cofnęli się w czasie do lat 50-tych XX wieku! To za sprawą pierwszej edycji Retro Festu. W ubiegłą sobotę odbył się rodzinny piknik w Parku Ratuszowym, gdzie mieszkańcy mogli pograć w stare gry, posłuchać muzyki oraz wykładu o kobiecej modzie lat 50-tych. Z kolei w niedzielę uczestnicy wzięli udział w grze terenowej oraz w warsztatach.

Nowa Huta Retro Fest to sentymentalna podróż dla dorosłych i możliwość poznania historii dla dzieci. W sobotę 21 maja w Parku Ratuszowym czas umilały przeboje z dawnych lat, zagrane przez zespół Nowa Huta Mish Mash Band. W niedzielę 22 maja odbyła się gra terenowa o bohaterach najmłodszej dzielnicy Krakowa. 

- Spotkaliśmy sporo architektów, byli państwo Ingardenowie. W Parku Ratuszowym czekał na nas Tadeusz Ptaszycki. Plany rysowaliśmy, dzieci przewijaliśmy, okna liczyliśmy. Było bardzo dużo szyfrów do rozwiązania. Ja się urodziłam jeszcze w PRL-u i to dla mnie taki powrót do czasów dzieciństwa - mówią uczestnicy gry terenowej. 

W niedzielę obyły się także warsztaty szycia retro spódnic z koła. To charakterystyczny element kobiecej mody lat 50. XX wieku. 

- Teraz będziemy podwijać dół spódnicy i sobie ją sfastrygujemy. Potem użyjemy maszyny. Szyjemy po całym łuku, musimy podwinąć tę spódniczkę naszą. Mamy akurat takie bardziej współczesne tkaniny. W tym przypadku bawełnianą dzianinę w kwiaty. Będzie tradycyjnie, ale zarazem tak wiosennie - tłumaczy Natasza Winiarska, prowadząca warsztaty

Pracownicy Ośrodka Kultury imienia Cypriana Kamila Norwida planują powtórzyć Retro Fest w przyszłym roku.

Marsz równości w Krakowie

QUIZ: UFO w PRL-u. Lądowanie UFO w Polsce Ludowej. Pamiętacie te zjawiska?

Pytanie 1 z 10
Człowiek, który spotkał kosmitów w Emilcinie był: