Dodatek węglowy. Kontrolerzy ruszyli w teren. Niektórzy mieszkańcy źle złożyli wnioski

i

Autor: Piotr Hukalo/East News Dodatek węglowy. Kontrolerzy ruszyli w teren. Niektórzy mieszkańcy źle złożyli wnioski

Dodatek węglowy. Kontrolerzy ruszyli w teren. Niektórzy mieszkańcy źle złożyli wnioski

2023-01-18 16:23

Dodatek węglowy to pomoc od rządu w obliczu kryzysu energetycznego. Jednorazowo można otrzymać wsparcie 3 tys. zł dla gospodarstwa domowego. Zgodnie z ustawą, niektóre samorządy rozpoczęły już sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach. W małopolskiej Wieliczce, oprócz sprzedaży węgla w korzystnej cenie, ruszyły także kontrole. O szczegółach opowiedział nam zastępca burmistrza, Piotr Krupa. Ile kosztuje tona opału w Wieliczce?

Dodatek węglowy. Ruszyły kontrole

Ci, którzy złożyli wnioski o dodatek węglowy powinni spodziewać się wizyty urzędnika. Okazuje się, że może on zapukać do drzwi w każdej chwili i przeprowadzić terenowy wywiad środowiskowy. Kontrole rozpoczęły się między innymi w małopolskiej Wieliczce. Złożonych zostało tam około 5000 tysięcy wniosków, a pozytywnie zweryfikowanych zostało 4300. Jak powiedział nam Piotr Krupa, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka ds. inwestycji, około 700 wniosków było błędnie złożonych, co czasem wynika z niewiedzy mieszkańców czy błędnej interpretacji lub zmiany przepisów.

- Urzędnicy ruszyli w teren. Są to pracownicy Referatu Ochrony Środowiska w Wydziale Gospodarki Komunalnej. Na co dzień zajmują się wymianą źródeł ciepła i ekologią, a teraz dodatkowo sprawdzają i weryfikują źródła ciepła oraz wnioski o dopłatę - poinformował Piotr Krupa, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka ds. inwestycji.

Tani węgiel od gminy. Wieliczka rozpoczęła sprzedaż. Ile kosztuje tona?

Tona węgla w gminie Wieliczka kosztuje 1800 złotych. Urząd Miasta i Gminy, który podpisał umowę z PGG, codziennie dostaje informację, do którego z czerech składów danego dnia przyjedzie dostawa węgla i tam kieruje mieszkańca, który może zakupić w tym roku - jak przewiduje ustawa - maksymalnie 1,5 tony opału. Urząd wystąpił o kilka tysięcy ton, ponieważ od mieszkańców wpłynęło  1310 wniosków, co daje ilość ok. 2000 ton. W ramach umowy, PGG przydzieliła jednak Wieliczce 1026 ton. Składy, do których dociera węgiel w gminie Wieliczka to:

  • Grajów 147,
  • Siercza 370,
  • ul. Bogucka 17A, Wieliczka,
  • ul. Jedynaka 5, Wieliczka.

- Wieliczka ruszyła już ze sprzedażą trzech frakcji węgla. Można zaopatrzyć się w orzech, groszek lub kostkę. Tona kosztuje u nas 1800 złotych. Mamy podpisane umowy z czterema składami węgla na terenie całej gminy. Mieszkańcy po uiszczeniu opłaty w Urzędzie Miasta i Gminy w Wieliczce mogą udać się tam, gdzie wskażemy, czyli tam, gdzie danego dnia jest dostawa i dostępna jest taka frakcja, która ich interesuje. Szczególnie te najgrubsze, czyli kostka i orzech sprzedają się błyskawicznie. Mieszkańcy muszą pytać o dostępność węgla na bieżąco, gdyż nie codziennie są dostawy. Dziś na przykład (23.12.2022 - przyp.red.) przyjedzie jeden samochód z 26 tonami węgla, po który będzie mogło zgłosić się 16 mieszkańców - powiedział nam Piotr Krupa.

Dodatek węglowy a węgiel po preferencyjnej cenie

Przypomnijmy, że jednorazowe dofinansowanie w ramach dodatku węglowego wynosi 3000 złotych. Mogą go dostać gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania domu wykorzystują: piec kaflowy na paliwo stałe, kominek, kocioł na paliwo stałe, kozę kuchnię węglową, ogrzewacz powietrza czy trzon kuchenny. Aby otrzymać dofinansowanie do węgla w kwocie 3000 złotych, urządzenia muszą być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ci, którym przysługuje dodatek węglowy mogą po weryfikacji zakupić węgiel po preferencyjnej cenie od samorządu.

Żałobnik przewrócił pomnik na pogrzebie Kamińskiego

QUIZ. Bohaterowie, którzy przeżyli straszne napady! Pamiętasz te mrożące krew w żyłach sceny? Musisz znać przynajmniej 9!

Pytanie 1 z 12
Kiedy zaatakował ją psychol Artur było prawie pewne, że nie przeżyje. Bohaterkę i jej dzieci uratował szwagier Olek...