Dodatek węglowy. Ruszyły kontrole
Ci, którzy złożyli wnioski o dodatek węglowy powinni spodziewać się wizyty urzędnika. Okazuje się, że może on zapukać do drzwi w każdej chwili i przeprowadzić terenowy wywiad środowiskowy. Kontrole rozpoczęły się między innymi w małopolskiej Wieliczce. Złożonych zostało tam około 5000 tysięcy wniosków, a pozytywnie zweryfikowanych zostało 4300. Jak powiedział nam Piotr Krupa, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka ds. inwestycji, około 700 wniosków było błędnie złożonych, co czasem wynika z niewiedzy mieszkańców czy błędnej interpretacji lub zmiany przepisów.
- Urzędnicy ruszyli w teren. Są to pracownicy Referatu Ochrony Środowiska w Wydziale Gospodarki Komunalnej. Na co dzień zajmują się wymianą źródeł ciepła i ekologią, a teraz dodatkowo sprawdzają i weryfikują źródła ciepła oraz wnioski o dopłatę - poinformował Piotr Krupa, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka ds. inwestycji.
Tani węgiel od gminy. Wieliczka rozpoczęła sprzedaż. Ile kosztuje tona?
Tona węgla w gminie Wieliczka kosztuje 1800 złotych. Urząd Miasta i Gminy, który podpisał umowę z PGG, codziennie dostaje informację, do którego z czerech składów danego dnia przyjedzie dostawa węgla i tam kieruje mieszkańca, który może zakupić w tym roku - jak przewiduje ustawa - maksymalnie 1,5 tony opału. Urząd wystąpił o kilka tysięcy ton, ponieważ od mieszkańców wpłynęło 1310 wniosków, co daje ilość ok. 2000 ton. W ramach umowy, PGG przydzieliła jednak Wieliczce 1026 ton. Składy, do których dociera węgiel w gminie Wieliczka to:
- Grajów 147,
- Siercza 370,
- ul. Bogucka 17A, Wieliczka,
- ul. Jedynaka 5, Wieliczka.
- Wieliczka ruszyła już ze sprzedażą trzech frakcji węgla. Można zaopatrzyć się w orzech, groszek lub kostkę. Tona kosztuje u nas 1800 złotych. Mamy podpisane umowy z czterema składami węgla na terenie całej gminy. Mieszkańcy po uiszczeniu opłaty w Urzędzie Miasta i Gminy w Wieliczce mogą udać się tam, gdzie wskażemy, czyli tam, gdzie danego dnia jest dostawa i dostępna jest taka frakcja, która ich interesuje. Szczególnie te najgrubsze, czyli kostka i orzech sprzedają się błyskawicznie. Mieszkańcy muszą pytać o dostępność węgla na bieżąco, gdyż nie codziennie są dostawy. Dziś na przykład (23.12.2022 - przyp.red.) przyjedzie jeden samochód z 26 tonami węgla, po który będzie mogło zgłosić się 16 mieszkańców - powiedział nam Piotr Krupa.
Dodatek węglowy a węgiel po preferencyjnej cenie
Przypomnijmy, że jednorazowe dofinansowanie w ramach dodatku węglowego wynosi 3000 złotych. Mogą go dostać gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania domu wykorzystują: piec kaflowy na paliwo stałe, kominek, kocioł na paliwo stałe, kozę kuchnię węglową, ogrzewacz powietrza czy trzon kuchenny. Aby otrzymać dofinansowanie do węgla w kwocie 3000 złotych, urządzenia muszą być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ci, którym przysługuje dodatek węglowy mogą po weryfikacji zakupić węgiel po preferencyjnej cenie od samorządu.