Dolina Mnikowska. Ukryte, wyjątkowe miejsce w Małopolsce
Wycieczka, której towarzyszą piękne widoki wybitnych skalnych szczytów to nie tylko domena Tatr. W Małopolsce znajdziemy wiele miejsc, które sprawią, że poczujemy się dosłownie jak na górskim szlaku. Jednym z nich jest położona w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej Dolina Mnikowska. Miejsce to znajdziemy w gminie Liszki. Dolina Mnikowska jest wąwozem, którego północna część stanowi rezerwat przyrody o powierzchni ponad 20 ha. Dolina Mnikowska w Małopolsce charakteryzuje się przede wszystkim dostępnością i łatwym, wiodącym wzdłuż wąwozu spokojnym szlakiem pieszym. Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny, na terenie Doliny Mnikowskiej znajduje się ok. 17 jaskiń. Co ciekawe, niektóre z nich noszą ślady zamieszkania przez ludzi w czasach prehistorycznych.
W Dolinie Mnikowskiej znajdziemy jedno, bardzo charakterystyczne miejsce. Mowa o wielkim obrazie Matki Boskiej – Matka Boża Skalska, stworzonym jeszcze w 1863 roku przez Walerego Eljasza-Radzikowskiego w miejscu zwanym „Cyrkiem”. Jak podaje parafia św. Brata Alberta w Mnikowie, legenda głosi, iż obraz ten został namalowany z inicjatywy hrabiny Potockiej, która prosiła Boga o uzdrowienie ciężko chorej córki. Jak czytamy, wówczas we śnie trzykrotnie miała widzieć skałę z wizerunkiem Matki Bożej. Kiedy córka wyzdrowiała, hrabina poszukiwała skały ze snów, którą finalnie udało się odnaleźć. Poprosiła znanego malarza o namalowanie na niej wizerunku Matki Boskiej. Inna legenda głosi, że obraz na skale w Dolinie Mnikowskiej powstał z inicjatywy powstańców styczniowych, którzy szukali schronienia w Dolinie Mnikowskiej przed wojskami rosyjskimi. Kiedy zagrożenie minęło, w ramach podziękowania poprosili oni malarza o stworzenie wizerunku Matki Boskiej na opisywanej skale.
Tyle mówią legendy. Wiadomo jednak, że Walery Eliasz Radzikowski był związany z powstaniem styczniowym. Jest więc prawdopodobne, że chciał stworzyć bezpieczne miejsce modlitwy za ojczyznę w czasach niewoli – podaje parafia.
Co istotne, z obrazem Matki Bożej Skalskiej związane jest inne wydarzenie historyczne. Jak czytamy, 27 kwietnia 1952 roku miejsce to odwiedził młody ksiądz Karol Wojtyła wraz ze studentem Jackiem Fedorowiczem. Tam wraz z grupą turystów odprawiono tzw. Nieszpory. Jak udało się ustalić, wycieczka ta zapoczątkowała wędrówki późniejszego papieża po świecie.
Poznajcie piękno małopolskiej Doliny Mnikowskiej w przygotowanej galerii.