Jan Matejko zmarł 130 lat temu, czyli 1 listopada 1893 roku w swoim domu przy ulicy Floriańskiej i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Uroczysty pogrzeb artysty, w którym brali udział mieszkańcy miasta i liczne oficjalne delegacje, odbył się 7 listopada. Kardynał Albin Dunajewski odprawił w kościele Mariackim nabożeństwo żałobne, później kondukt okrążył Rynek Główny, a następnie, przy dźwiękach dzwonu Zygmunta, ulicami Floriańską i Lubicz udał się na cmentarz.
Profesor Marian Sokołowski na łamach krakowskiego "Czasu" wystąpił z projektem utworzenia muzeum imienia Matejki. Zaproponował wykupienie domu artysty z rąk spadkobierców ze składek społecznych. Inauguracja Muzeum Dom Jana Matejki odbyła się 6 marca 1898 roku. Teraz po 125 latach zyskało ono zupełnie nowe oblicze i ponad 600 eksponatów. Na otwartej wystawie "Genius loci - miejsce - ludzie - zbiory" można zobaczyć dokumenty, wstęgi z pogrzebu malarza oraz portrety.
- Warto zwrócić także uwagę na wizerunek Jana Matejki autorstwa Izydora Jabłońskiego, żeby patrzeć na Matejkę jako na człowieka młodego. Jest także odlew gipsowy dłoni artysty oraz korona grobowa króla Zygmunta Starego. To pierwsza odsłona wystawy. W późniejszych pokażemy zarówno dzieła akwarelowe, jak i rysunkowe, graficzne oraz olejne. To będą takie cztery pory roku z domem Jana Matejki - mówi Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kuratorka wystawy
Pierwsza odsłona wystawy potrwa do czerwca. Jest realizowana w ramach obchodów roku Jana Matejki i 130 rocznicy śmierci malarza.
Polecany artykuł: