- W poniedziałek, 21 lipca, w godzinach 12:00-14:00 dorożki zostaną całkowicie usunięte z Rynku Głównego w Krakowie. W tym czasie nie będą funkcjonowały również postoje zastępcze.
- Przyczyną nie jest upał, a organizacja wojewódzkich obchodów Święta Policji, które odbędą się na płycie Rynku.
- Wydarzeniu będzie towarzyszył piknik „Miasteczko Bezpieczeństwa” (godz. 10:00-17:00) z licznymi atrakcjami dla mieszkańców i turystów.
- Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Radia ESKA.
Krótka, ale całkowita blokada
Zgodnie z informacjami Zarządu Dróg Miasta Krakowa, postój dla dorożek, zlokalizowany w górnej części Rynku Głównego, zostanie całkowicie zamknięty 21 lipca w godzinach od 12:00 do 14:00. W tym dwugodzinnym oknie obowiązywać będzie również całkowity zakaz przejazdu dorożek przez płytę Rynku. Co istotne, w tym czasie nieczynne będą również wszystkie postoje zastępcze.
Oznacza to, że przez dwie godziny w samo południe jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Krakowa całkowicie zniknie z jego centralnego punktu. Decyzja ta jest podyktowana wyłącznie względami bezpieczeństwa i logistyki związanymi z organizacją dużego, ogólnopolskiego wydarzenia. Choć przerwa jest stosunkowo krótka, to jej całkowity charakter z pewnością zostanie zauważony.
Polecany artykuł:
Wielkie świętowanie w sercu miasta
Powodem czasowych zmian jest organizacja wojewódzkich obchodów Święta Policji. To właśnie na Rynku Głównym odbędą się główne uroczystości, które przyciągną do Krakowa funkcjonariuszy z całego regionu. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części: oficjalną i otwartą dla mieszkańców.
Od godziny 11:00 przy wieży ratuszowej odbędzie się uroczysty apel, podczas którego nowi funkcjonariusze złożą ślubowanie, a zasłużeni policjanci odbiorą odznaczenia i awanse. Uroczystość zwieńczy defilada pododdziałów przy akompaniamencie policyjnej orkiestry.

Piknik pełen atrakcji dla mieszkańców
Równolegle, od 10:00 do 17:00, na płycie Rynku Głównego oraz na Małym Rynku trwać będzie wielki piknik pod hasłem „Miasteczko Bezpieczeństwa”. Mieszkańcy i turyści będą mieli okazję z bliska poznać pracę służb mundurowych. Zaplanowano prezentacje sprzętu policyjnego, straży pożarnej, straży granicznej i GOPR. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, takich jak miasteczko ruchu drogowego, oraz mocnych wrażeń dla dorosłych, w tym symulatora dachowania. Będzie można także oddać krew, skorzystać z badań mammograficznych czy spróbować regionalnych przysmaków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich.