Dama z gronostajem

i

Autor: Wikipedia Commons

Z życia miasta

Duże odkrycie krakowskich naukowców. Wiemy, jak pachnie "Dama z gronostajem"!

2024-06-19 9:59

Już wiadomo jak pachnie... "Dama z gronostajem". Krakowscy naukowcy we współpracy z Uniwersytetem w Lublanie zbadali czy zapach może być dziedzictwem kulturowym.Powstała wskutek 3-letnich badań unikatowa na skalę światową "Odotheka" obejmie 10 dzieł i tyle samo receptur na odtworzenie woni danego obiektu.

Duże odkrycie krakowskich naukowców. Zbadali zapach "Damy z gronostajem"

Na chwilę obecną tylko znajdująca się w Muzeum Czartoryskich "Dama z gronostajem" została przebadana pod kątem zapachu. Według badaczy XV-wieczny obraz Leonarda da Vinci roztacza woń.. m.in. cytrusów:

Zapach "Damy z gronostajem" to zapach werniksu, zapach deski orzechowej, na której jest namalowana i farb olejnych. Musimy mieć na uwadze, że jest to zapach historyczny, więc obraz przez lata nabierał różnych zapachów niekoniecznie związanych z obrazem - mówi koordynator projektu, prof. Tomasz Sawoszczuk z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jak pachnie "Dama z gronostajem"? Krakowscy naukowcy dokładnie to sprawdzili

Zdaniem naukowców zapach rozpylany przy zabytku mógłby być dodatkową atrakcją m.in. dla osób niewidomych.

Zapach dzieła pozwoli poszerzyć kontekst narracji wokół niego, np. powrót w wyobraźni do miejsca, gdzie powstawało dzieło. Być może pozwoli na odtworzenie emocji artysty i tych skierowanych do odbiorcy, pozwoli interpretować na nowo symbolikę dzieła - mówi Elżbieta Zygier, główny konserwator z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W przyszłości do bazy obrazowych zapachów mają trafić m.in. Macierzyństwo" Stanisława Wyspiańskiego i "Dziewczynka z chryzantemami" Olgi Boznańskiej. A w niedalekiej przyszłości muzealnicy sprawdzą jak odwiedzający reagują na rozpylany zapach "Damy".

Jakie grzyby zbierać w czerwcu? Te gatunki są najbardziej pożądane!

QUIZ: Sprawdź, ile wiesz o urządzaniu wnętrz. Udanej zabawy

Pytanie 1 z 10
Jakie są trzy główne cechy stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz?
M jak miłość z nową czołówką. Kama zamiast Izy z Marcinem, ale bez dzieci W tle nowa bohaterka