Zmiany na stacjach paliw 2023. Nowe paliwo "przejściowe"
Posiadacze samochodów doskonale wiedzą, że kiedy na zewnątrz zaczyna się jesienna plucha, a słupki na temperaturach zaczynają pokazywać wartości poniżej zera, to czas, aby przygotować się na zmianę paliwa. Kiedy robi się zimno, w paliwie zaczynają się wytrącać kryształki parafiny, które są niezwykle szkodliwe dla poprawnego funkcjonowania samochodu. Mogą one z łatwością zapchać filtr paliwa, co powoduje jego większe zużycie, a dodatkowo może prowadzić od pojawienia się intensywnego dymu z rury wydechowej i wycieku paliwa. W związku z tym na stacjach pojawia się tzw. paliwo przejściowe, pozwalające uniknąć takich problemów.
Paliwo przejściowe na stacjach paliw — od kiedy?
Polskie prawo nakłada obowiązek wprowadzenia paliwa przejściowego na stacje benzynowe. W sprzedaży będzie ono dostępne już od 1 października do 15 listopada, dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto poczekać kilka dni z tankowaniem samochodu. W przypadku diesla sprzedawanego latem minimalna temperatura, przy której to paliwo będzie dobrze działać to 0 st. C, poniżej tej wartości może doprowadzić do zapchania się filtra. Na paliwie przejściowych można bezpiecznie prowadzić samochód, nawet jeśli na zewnątrz jest wartości na słupkach termometrów spadają do -10 st. C.
Nowy rodzaj benzyny na stacjach paliw
Nie tylko diesel zmieni swoją kategorię na przejściową. To samo dotyczy benzyny, której przejściowa wersja charakteryzuje się wyższym parametrem prężystości par. Ten parametr wiążę się z lotnością paliwa. Im jest wyższy, tym łatwiej przy niższych temperaturach odpalić samochód. W przypadku benzyny sprzedawanej latem ta wartość od 45 do 60 kPa. Benzyna przejściowa z kolei mieści się w przedziale od 45 do 90 kPa.
Czy w Polsce paliwo przejściowe może pojawić się wcześniej?
W niektórych miejscach Polski paliwo przejściowe na stacjach może pojawić się trochę wcześniej. Dotyczy to regionów, gdzie temperatury mogą szybciej spadać poniżej zera. Prawo w naszym kraju nie zabrania szybszej wymiany paliw z letnich na przejściowe. Nie może jednak dojść do tego później niż 1 października.