Dwie łodzie solarne AGH wypłynęły na Wisłę. Uroczyste wodowanie odbyło się pod Wawelem

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Celka rusza w dziewiczy rejs.

Dwie łodzie solarne AGH wypłynęły na Wisłę. Uroczyste wodowanie odbyło się pod Wawelem

2021-05-25 15:53

Dwie łodzie z napędem na energię słoneczną zostały zwodowane w Wiśle. Zespół konstruktorów Akademii Górniczo-Hutniczej przygotował zdalnie sterowaną łódź solarną, która ma posłużyć do mapowania dna zbiorników wodnych, oraz sześciometrową motorówkę. Ta druga będzie ścigała się w zawodach organizowanych specjalnie z myślą o łodziach solarnych. Łodzie zwodowano między wzgórzem wawelskim a Mostem Dębnickim w Krakowie.

Celka i Robur ruszyli pod Wawelem w swoje dziewicze rejsy. Chodzi o dwie łodzie napędzane energią słoneczną skonstruowane przez studentów i studentki Akademii Górniczo-Hutniczej. Celka to sześciometrowa łódź motorowa, która będzie brać udział w wyścigach łodzi solarnych w Polsce oraz Europie. Robur z kolei to w największym skrócie wodny dron. Ich uroczyste wodowanie odbyło się przy Bulwarze Czerwińskim w Krakowie.

Bardzo lekka struktura kompozytowa. Celka jest zbudowana jako tak zwany "monokok", czyli kadłub jest na stałe połączony z pokładem. Dzięki temu obie części mogą być cieniutkie i lekkie a jednocześnie wystarczająco sztywne i wytrzymałe - mówi sternik Celki Michał Szewczyk.

Drugim bohaterem dzisiejszego dnia był Robur. Autonomiczna łódź solarna. Dopiero druga taka konstrukcja w Polsce.

Robur jest łodzią autonomiczną służącą do autonomicznych pomiarów batymetrycznych, czyli badania głębokości jak i stanu wód. Chcemy dokonywać tych pomiarów na polskich rzekach i jeziorach - mówi Mieszko Mieruński z AGH Solar Boat Team.

Robur ma przed sobą jeszcze szereg testów nim zostanie zastosowany "w terenie". Celka natomiast już za tydzień wyruszy wraz z krakowskim zespołem AGH Solar Boat do Portugalii, gdzie weźmie udział w swoim pierwszym wyścigu łodzi solarnych na jeziorze.

Maksymalna prędkość jaką Celka może wyciągnąć przy użyciu dodatkowych tak zwanych hydroskrzydeł to około 40 kilometrów na godzinę.

Wodowanie Celki i Robura obserwował nasz reporter Kuba Paduch:
Kolektory słoneczne - serwis instalacji solarnej

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...