Pieniądze

i

Autor: Arcaion, Pixabay

Wiadomości

Ważne zmiany dla osób, które dorabiają do pensji. Wzrosną limity dochodów

2024-01-14 14:06

Osoby dorabiające do pensji mogą liczyć na dobre wiadomości. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem podatnicy nie muszą rejestrować swojej działalności, jeśli miesięczny przychód z niej jest niższy niż 75 proc. płacy minimalnej. W 2024 roku limity te mają jeszcze wzrosnąć – podaje rządowa strona „Biznes.gov.pl”.

Spis treści

  1. Zmiany dla osób dorabiających do pensji. Wzrosną limity dochodów
  2. Nierejestrowana działalność gospodarcza. Kiedy można ją prowadzić?
  3. Działalność nierejestrowana. Jakie są korzyści?

Zmiany dla osób dorabiających do pensji. Wzrosną limity dochodów

Dorabianie do pensji to dla wielu Polek i Polaków wciąż codzienność powiększająca zasobność portfela. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem podatnicy nie muszą rejestrować swojej działalności, jeśli miesięczny przychód ze wspomnianej jest niższy niż 75 proc. płacy minimalnej. Jak informuje rządowa strona „Biznes.gov.pl”, w 2024 roku limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej w 2024 roku zmieni się dwa razy. Od stycznia do czerwca 2024 roku wynosi 3181,50 zł, a od lipca wyniesie 3225 zł.

Działalność nierejestrowana, nawet jeśli ma wszystkie kluczowe cechy działalności gospodarczej, to wyjątkowo nie jest traktowana jak działalność gospodarcza, o ile uzyskane przychody nie przekroczą w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę – czytamy na stronie „Biznes.gov.pl”.

Na czym polega działalność nierejestrowa? Na oficjalnej stronie internetowej „Biznes.gov.pl” możemy dowiedzieć się, że działalność nierejestrowa (nierejestrowana, nieewidencjonowana) to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji firmy. Prowadzenie takiej działalności nie wymaga wpisu do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej.

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Kiedy można ją prowadzić?

We wspomnianym serwisie rządowym czytamy, że działalność nierejestrowaną możemy prowadzić jeżeli przychody z niej nie przekroczą limitu, czyli 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku oraz wtedy, kiedy w okresie ostatnich 5 lat nie wykonywaliśmy działalności gospodarczej. Działalność nierejestrowaną może prowadzić wyłącznie osoba fizyczna.

Działalność nierejestrowana. Jakie są korzyści?

Działalność nierejestrowana to popularna forma dorabiania do pensji, która wiąże się z pewnymi korzyściami, takimi jak:

  • brak obowiązku zgłaszania działalności w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym i GUS,
  • brak obowiązku opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej,
  • brak obowiązku zapłaty comiesięcznych (albo kwartalnych) zaliczek na podatek,
  • brak obowiązku płatności podatku VAT,
  • brak obowiązku prowadzenia skomplikowanej księgowości tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży.

Portal „PIT.pl” informuje, że w 2024 roku kwota wynagrodzenia minimalnego wzrośnie dwukrotnie, pierwszy raz w styczniu (do 4 242 zł), a drugi raz w lipcu (do 4 300 zł). Jak czytamy, w Sejmie przygotowywany jest projekt zmiany limitu przychodu 75 proc. minimalnego wynagrodzenia miesięcznego na roczny limit, który ma wynosić dziewięciokrotność minimalnego wynagrodzenia.

Te licea są najlepsze w Krakowie. Opublikowano najnowszy ranking Perspektywy 2024

Express Biedrzyckiej - dr Anna Materska-Sosnowska