art-1-eska-skala

i

Autor: Gmina Skała

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

Działania gminy na rzecz zdrowia psychicznego najmłodszych Skalan

2023-11-27 13:57 Materiał sponsorowany

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że depresja jest drugą najczęściej występującą chorobą na świecie i do 2030 r. może być głównym schorzeniem. Niepokojący jest obserwowany przez nauczycieli, specjalistów szkolnych oraz rodziców wzrost objawów depresji wśród dzieci i nastolatków. Według Forum Przeciw Depresji w 2022 r., 1 proc. dzieci przedszkolnych powyżej trzeciego roku życia cierpiało na kliniczną depresję, a także 2 proc. w grupie 6–12 lat oraz aż do 20 proc. w grupie starszych nastolatków.

Depresja objawia się nie tylko obniżeniem nastroju, wycofaniem, ale także brakiem zainteresowania czynnościami, które sprawiały do tej pory przyjemność. Jednymi z najczęstszych obserwowanych objawów depresji u dzieci i młodzieży są brak energii, ataki płaczu oraz zaburzenia snu i ospałość, a także niepokój, poczucie winy, utrata poczucia własnej wartości, a nawet sensu życia. Chorego mogą prześladować myśli samobójcze oraz inne zachowania autodestrukcyjne.

W naszej gminie także obserwujemy wśród dzieci i młodzieży narastający problem różnorodnych zaburzeń emocjonalnych, poczucie braku akceptacji przez dorosłych, zagubienia, samotności oraz lęków wynikających z zagrożeń codziennej rzeczywistości. Uczniowie wykazują brak wiary we własne możliwości, boją się odrzucenia i samotności. W ostatnim czasie obserwuje się w szkołach przypadki samookaleczania się, zachowania buntownicze i agresywne.

Nieocenioną rolę w pomocy dzieciom odgrywają placówki oświatowe i inne instytucje wspierające rodzinę. To do szkół zgłaszają się rodzice zaniepokojeni niewłaściwymi zachowaniami dzieci, z prośbą o udzielenie pomocy, wskazanie miejsc, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc. Na terenie naszej gminy funkcjonuje 6 szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi, 2 przedszkola oraz jedna szkoła średnia. Łącznie to ok 1700 dzieci i młodzieży.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w naszych szkołach jest realizowana poprzez zindywidualizowane wsparcie udzielane potrzebującym uczniom i ich rodzicom, w oparciu o rozpoznanie potrzeb edukacyjnych i rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych danego ucznia. Do dyspozycji potrzebujących uczniów i rodziców są szkolni specjaliści- pedagog, pedagog specjalny, psycholog i logopeda. Uczniowie potrzebujący są objęci pomocą pedagogiczno-psychologiczną w szkole poprzez udział w zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych, dydaktyczno-wyrównawczych, logopedycznych oraz innych o charakterze terapeutycznym.

Dużym wsparciem jest działająca w Skale Filia Specjalistycznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Powiatu Krakowskiego. Poradnia jako publiczna placówka oświatowa udziela dzieciom, młodzieży szkolnej, rodzicom i nauczycielom bezpłatnej specjalistycznej pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, terapeutycznej. Pomoc specjalistyczna dla dzieci i młodzieży, rodzin jest także dostępna w placówkach opieki zdrowotnej działających na terenie naszej gminy.

IMG-SKALA1

i

Autor: Gmina Skała
IMG2-SKALA

i

Autor: Gmina Skała

BAZA INSTYTUCJI POMOCOWYCH NA TERENIE GMINY SKAŁA:1. Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna Powiatu Krakowskiego Filia w Skale, ul. Bohaterów Września 42, Skała, telefon: 12 389-15-48Umawianie terminu wizyt można ustalić telefonicznie od poniedziałku do piątku od 8:00 do 12:00

2. Punkt Informacji Wsparcia Rodzin i Pomocy dla Osób Dotkniętych Przemocą w siedzibie Miejsko Gminnego Ośrodka w Skale ul. Szkolna 4, 32-043 Skała.W ramach oferowanego wsparcia w Punkcie dostępni są następujący specjaliści:

• Psycholog – dyżur dwa razy w miesiącu• Mediator – dyżur raz w miesiącu• Pracownik socjalny – dyżur w poniedziałki w godzinach pracy MGOPS w Skale

Termin wizyty można ustalić telefonicznie tel. 12 445-95-79 lub 531-587-261

3. Punkt Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, ul. Szkolna 4, 32-043 Skała.

Możliwość konsultacji od poniedziałku do piątku od 15:00 do 19:00Termin konsultacji można ustalić telefonicznie tel. 576-058-217 4. Gminna Komisja Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych, Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ul. Bohaterów Września 42, 32-043 Skała.Dyżur: poniedziałek, piątek 14:00-18:00, wtorek środa, czwartek : 7:00-11:00Termin wizyty można ustalić telefonicznie tel. 511-145-231

5. Poradnia Uzależnień i Poradnia Rodzinna ul. Krakowska 250, 32-043 Cianowice Rejestracja telefoniczna: 12/416 34 05Świadczenia udzielane są bez skierowania, bezpłatnie – zarówno osobom uzależnionym, jak i ich bliskim. W poradni można skorzystać z pomocy m.in. : lekarza psychiatry, specjalisty psychoterapii uzależnień, psychologa.Godziny pracy Poradni:poniedziałek 08.00 – 17.00,wtorek 08.00 – 13.00,środa 08.00 – 18.00,czwartek, piątek 08.00 – 14.00,

POMOCOWE NUMERY TELEFONÓW GMINY SKAŁA12 4459579 - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skale12 4163405 - Poradnia Uzależnień i Rodzinna w Cianowicach576 058 217 - Nieodpłatna pomoc prawna w Skale511 145 231- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych530 804 729 - Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej531 587 261 - Telefon Zaufania MGOPS w Skale

TELEFONY ZAUFANIATelefony Zaufania proponują doraźną pomoc dla wszystkich przeżywających trudności natury moralnej, społecznej i psychologicznej, a także dla tych, którzy próbują pokonać uzależnienia, depresję, samotność czy poczucie beznadziejności.

22 594 91 00 - Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa – czwartek od 17.00 do 19.00)801 120 002 - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"116 111 - Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie116 123 - Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym(poniedziałek-piątek od 14:00 do 22:00)12 397 95 70- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie12-421-92-82- Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie ( Całodobowy numer interwencyjny: 801 140 068 - Pomarańczowa Linia997 - Policja998 - Straż pożarna999 - Pogotowie ratunkowe

Mieszkańcy Miasta i Gminy Skała mają możliwość skorzystania ze wsparcia specjalistów i realizowanych projektów przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skale. Projekty/programy realizowane dla rodzin z dziećmi przez MGOPS w Skale:

- cykl spotkań z rodzicami – „ Szkoła dla rodziców” mających na celu wspieranie rodziców w procesie wychowywania dzieci oraz zwrócenie uwagi na emocje i stan psychiczny dzieci.- projekt "Mocni razem! - wzmacniajmy rodzinne więzi" skierowany rodzin (rodziców, wychowawców, dzieci i młodzieży), a także do osób zajmujących się pracą z wcześniej wymienionymi grupami, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców z obszarów wiejskich; celem było wzmacnianie rodzinnych więzi, podnoszenie kompetencji wychowawczych oraz społecznych, a ponadto organizowanie zajęć i wydarzeń mających na celu rozwój zasobów własnych partycypujących w nich rodzin.- projekt socjalny pn. „Pomocna dłoń” - warsztaty psychologiczne, mające na celu trening komunikacji z dzieckiem; kształcenie umiejętności: budowania dobrych relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi, autorytetu rodzica w oczach dziecka, porozumiewanie się z dzieckiem bez przemocy, trening dostarczania praktycznej wiedzy dot. umiejętności rozmawiania z dzieckiem, znaczenia komunikacji w budowaniu relacji rodzic – dziecko.- projekt socjalny „Usłysz i zrozum dziecko” - w ramach projektu rodzice uczestniczyli w wykładach nt. Jak wychować dziecko w tych dziwnych czasach? Granice w wychowaniu, Trudne uczucia – jak pomóc dziecku i sobie? Jak się komunikować w rodzinie? Jak zachęcić dziecko do samodzielności i współpracy? Dziecko przyklejone do ekranu – co mogę zrobić?

Na terenie Miasta i Gminy Skała funkcjonuje Placówka wsparcia dziennego KIDS, gdzie zatrudnieni są specjaliści m.in. psycholog dziecięcy, logopeda, pedagog. Centrum. Placówka przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży 0 – 18 lat zamieszkałych na terenie Gminy Skała.

W trosce o zdrowie psychiczne młodych mieszkańców Gminy Skała, organizuje się systematyczne działania profilaktyczne. W szkołach realizowane są profesjonalne programy profilaktyczne oraz inne działania, mające na celu dostarczenie uczniom, rodzicom i nauczycielom wiedzy i umiejętności w zakresie rozpoznawania i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Dodatkowo w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii organizuje się dla dzieci i młodzieży różnorodne zajęcia rozwijające zainteresowania, uczące organizacji czasu wolnego, dostarczające pozytywnych wzorców. Przygotowana bogata i różnorodna oferta zajęć dla dzieci i młodzieży ( zajęcia sportowe- piłka nożna, tenis, zajęcia artystyczno-teatralne, szachowe, lekcje tańca, śpiewu i inne) ma zachęcać do aktywnego spędzania czasu wolnego i dbania o zdrowie psychiczne.

Budujemy wspólnie przyjazną Gminę Skała dla naszych dzieci.

Opracowane na podstawie informacji pozyskanych od instytucji, wiedzy własnej, obserwacji i materiałów dostępnych w Internecie.

Barbara Krupa pełnomocnik Burmistrza ds. rozwiązywania problemów alkoholowych