Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w całej Europie. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet. Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), odpowiedzialne za realizację programu Safer Internet w Polsce. Co roku, w lutym, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.
Małopolska policja podpowiada co zrobić, aby dostęp do sieci był bezpieczne. Warto pomyśleć o aktualizacji posiadanego oprogramowania, stosować silne hasła dostępu do systemu i sieci domowych oraz nie udostępniać swojej sieci internetowej.
Wrzucając zdjęcia i filmiki do sieci, pamiętajmy, że "nic w niej nie ginie" i mogą one zostać wykorzystane przeciwko nam. Nie warto udostępniać w internecie swoich danych oraz otwierać załączników z nieznanego nam źródła pochodzenia.
Dzień Bezpiecznego internetu to także zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci oraz najczęstsze zagrożenia. By chronić najmłodszych, warto zainstalować oprogramowania do kontroli rodzicielskiej oraz pokazać mu dobre strony. Najczęstszymi zagrożeniami, z którymi mogą spotkać się dzieci to: złośliwe oprogramowanie, hejt, uwodzenie w internecie (tzw. child grooming), materiały epatujące przemocą, uzależnienie od korzystania z komputera, kontakt z oszustami.